Ceny ubiegłorocznych warzyw korzeniowych i kapustnych pozostawały na poziomie zbliżonym do poprzednich miesięcy. Ubiegłoroczne zbiory okazały się wyższe niż zapotrzebowanie krajowe i importowe, co powstrzymało wiosenne zwyżki cen. Producenci marchwi, pietruszki, selera czy kapusty białej i czerwonej nie otrzymali większych pieniędzy za przechowywane warzywa dobrej jakości. W czerwcu na rynku warzyw świeżych górę zaczęły brać obroty tegorocznymi plonami z upraw przyspieszonych.
Cebula
W pierwszej połowie czerwca na rynku dominowała cebula importowana, gdyż w kraju zabrakło warzywa dobrej jakości. W drugiej połowie miesiąca na rynek zaczęła trafiać jednak krajowa cebula z upraw zimowych, których na Kujawach było więcej niż zwykle. Pierwsze warzywa udało się sprzedać za dobrą cenę, przekraczającą niejednokrotnie 1,50 zł/kg. Tegoroczne zasiewy cebuli odmian tradycyjnych są znaczne większe, więc jeśli nie zabraknie deszczu w centralnej Polsce, jesienią cena cebuli może niemiło zaskoczyć producentów, jak również eksperymenty uprawy tego warzywa na słabszych glebach.
Kapusta
Tegoroczna kapusta biała wyceniana była od 1,00 do 2,00 zł/szt., w zależności od wielkości główek i regionu. Ubiegłoroczne główki kosztowały 0,70–1,20 zł/kg. Podobnie płacono za ubiegłoroczną kapustę czerwoną. Młoda kapusta pekińska wyceniana była od 1,20 zł/kg do maksymalnie 2,00 (średnio 1,56 zł/kg). Przedział stawek warunkowała jakość warzywa i okresowe zmiany podaży. Wraz ze wzrostem podaży, spadły ceny warzyw.
Truskawki
Sezon truskawkowy rozpoczął się korzystnie dla producentów owoców deserowych.
Cały artykuł przeczytasz w lipcowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!