Sesja wykładowa Kongresu Truskawkowego
Uczestników spotkania powitali główni organizatorzy – dr hab. Zbigniew Jarosz i Albert Zwierzyński, który rozpoczął sesję wykładową Kongresu Truskawkowego, prezentując wyniki badań nad efektywnością stosowania herbicydów w uprawie truskawki. Kolejni prelegenci, z Polski i z zagranicy, omówili kluczowe zagadnienia z zakresu agrotechniki, m.in. fertygacji plantacji truskawki – Philip Lieten, Fragaria Holland. Dario Bittoni z firmy Cosmocel zdradził, jak zabezpieczyć rośliny przed skutkami upałów i suszy na przykładzie upraw prowadzonych we Włoszech, Hiszpanii i Meksyku, natomiast o sposobach radzenia sobie we Włoszech z powszechnie występującymi na truskawce chorobami bakteryjnymi i grzybowymi opowiedział Michaele Montanari z Geoplant Vivai. W aspekcie nowoczesnych technik nawożenia i nawadniania upraw truskawki i zwiększenia ich wydajności wypowiedział się dr hab. Grzegorz Doruchowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, podając liczne przykłady z minionego sezonu. Podczas sesji wykładowej poruszono również niezwykle istotny dla producentów temat trwałości pozbiorczej owoców truskawki a najnowsze zalecenia, w tym zakresie, zaprezentował dr hab. Zbigniew Jarosz z firmy Doradca Jagodowy.
Na zakończenie spotkania, wśród zgromadzonych praktyków i ekspertów, została zainicjowana dyskusja na temat przydatności do uprawy i jakości owoców różnych odmian truskawki oraz realiów sprzedaży bezpośredniej tych owoców na rynku krajowym i zagranicznym. Taka wymiana poglądów jest niezwykle cenna, zwłaszcza na otwarciu nowego sezonu.
Poza wysłuchaniem merytorycznych wystąpień zaproszonych specjalistów z zakresu produkcji i dystrybucji owoców truskawki, uczestnicy spotkania mogli również zasięgnąć ich porady, jak również zapoznać się z ofertą firm branżowych, które również uczestniczyły w Kongresie Truskawkowym.
as