Suchodrzew jadalny, zwany powszechnie jagodą kamczacką, pochodzi z chłodnych rejonów kuli ziemskiej: Kanady, Europy (Litwy, Łotwy), Rosji (Kamczatki, Syberii), Wysp Kurylskich i japońskiej wyspy Hokkaido. Z tych to obszarów hodowcy przywieźli różne gatunki suchodrzewu w celach opracowania odmian przydatnych do komercyjnej uprawy. Odmiany te powstają w czterech głównych ośrodkach hodowlanych – w Rosji, Kanadzie, USA i Polsce.
[Kanadysjka odmiana Aurora. Owoce są duże, słodkie i smaczne]
Jagoda kamczacka z Czelabińska
W Polsce zainteresowanie gatunkiem rozpoczęło się w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy sprowadzono z ośrodka hodowlanego w Czelabińsku (Południowo-Uralskiego Instytutu Ogrodnictwa i Ziemniaków w Czelabińsku) kilka odmian suchodrzewu: Czelabinka, Sinigłaska, Wołszebnica, Dlinopłodna, Czerniczka. Nie wprowadzono ich do komercyjnej uprawy, gdyż były jeszcze daleko niedoskonałe – owoce drobne, słodko-kwaśne, z goryczką, opadały po zbiorze, a krzewy zbyt wcześnie rozpoczynały wegetację.
Uzyskiwanie odmian suchodrzewu w Polsce rozpoczęli państwo Łukaszewscy, którzy sprowadzili z Rosji nasiona suchodrzewu i rozpoczęli selekcję odmian dostosowanych do polskiego klimatu. Ponadto celem hodowli była eliminacja form z goryczką. Tak powstały odmiany Wojtek, Jolanta, Zojka, Rebeka, Ruben, Tola, Iga oraz nr 44. Dalszych selekcji dokonywali szkółkarze (np. Atut i Duet, Krystyna, Kasia). Z tych odmian na polskich plantacjach uprawiana jest odmiana Wojtek, a w sąsiedztwie (jako zapylacze) odmiany Zojka i klon 44.
Odmiana Wojtek jest plenna, owoce są średnie, słodko-kwaskowe, nadają się do przetwórstwa. Mimo rozłożystego pokroju krzewów odmiana z powodzeniem jest zbierana maszynowo. W tym celu wymaga odpowiedniego cięcia krzewu, do kształtu litery V oraz gęstego sadzenia w rzędach – 0,7–0,8 m.
Wymagania |
Poszukiwane cechy
Rosyjska Vostorg
Konieczne zapylacze |
Aurora, Honeybee, Indigo Gem
Wśród kanadyjskich odmian dotychczas najbardziej perspektywiczne do uprawy w Polsce są trzy: Aurora, Honeybee, Indigo Gem. Krzewy odmiany Aurora mają wyprostowany pokrój i średnie zagęszczenie, co ułatwia zbiór. Owoce tej odmiany są przeznaczone na rynek owoców deserowych – są duże, słodkie i smaczne.
Honeybee ma krzewy o wyprostowanym pokroju, co umożliwia zbiór maszynowy. Rośliny wymagają intensywnego cięcia ze względu na mocne zagęszczanie się krzewów. Jest to odmiana bardzo plenna, o owocach średnich do dużych, o słodkim smaku.
Indigo Gem odznacza się dość dużą plennością. Owoce są średniej wielkości i okrągłego kształtu. Pokrój krzewów jest raczej rozłożysty, ale mimo tego niektórzy plantatorzy zbierają owoce tej odmiany maszynowo.
Zasada sadzenia |
Odmiany amerykańskie
Jesienią 2018 roku na polskim rynku pojawiły się odmiany z trzeciego ważnego ośrodka hodowli, z USA – Maxin, Tomi, Lori, Willa, Colin. Odmiany pochodzą z prywatnej hodowli w stanie Oregon, prowadzonej od 1996 roku przez dr Maxim Thompson. Hodowczynisprawdzała różne formy suchodrzewu (rosyjskie, kurylskie i japońskie) i wytypowała do hodowli formy japońskie pochodzące od Lonicera emphylocalix(hascap – z japońskiego „wiele owoców na gałązce”).
W odróżnieniu od form rosyjskich, japoński gatunek odznaczał się przystosowaniem do zmiennego klimatu (gwałtownego przechodzenia temperatury od –25 do +15oC). Dlatego dr Thompson oparła swoją hodowlę na krzyżówkach z wykorzystaniem tylko L. emphylocalix. Odmiany dr Thopmson odznaczają się wyprostowanym pokrojem (w kształcie litery V), dużymi i smacznymi, owalnymi owocami, pozbawionymi goryczki. Hodowczyni, z powodu podeszłego wieku przekazała swoją hodowlę Gospodarstwu Szkółkarskiemu Korfanty, które posiada wyłączne prawa do rozmnażania i sprzedaży sadzonek oraz jest oficjalnym kontynuatorem jej programu hodowlanego.
oprac. mw na podst. art. Katarzyny Król-Dyrek (WiOM 01/2018)