Poza zabezpieczeniem przed wiosennymi przymrozkami, okrywanie maliny powoduje m.in.: szybszy wzrost pędów, lepszą regenerację roślin po uszkodzeniach mrozowych, skrócenie okresu kwitnienia i przyśpieszenie dojrzewania owoców, a także zmniejszenie liczby zbiorów oraz zwiększenie plonu handlowego
Plantację okrywa się wczesną wiosną, gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne, z reguły przypada to na kwiecień. Włókninę do okrywania należy rozłożyć tak, aby nad rzędami powstał tunel, który umożliwi swobodny wzrost roślin. Na małych plantacjach agrowłókninę można rozwijać ręcznie, na większych wygodniej i szybciej będzie wykonać to mechanicznie, za pomocą ciągnika i maszyny do rozkładania folii i włóknin. Włókninę najlepiej pozostawić na plantacji, aż minie ryzyko uszkodzenia roślin przez późne, wiosenne przymrozki, z reguły do 10–20 maja. Po odkryciu plantacji włókninę należy zwinąć i przechowywać w stanie suchym w miejscu bez dostępu promieni słonecznych.
O rodzajach i parametrach agrowłóknin do osłaniania oraz technice ich stosowania można przeczytać w najnowszym numerze pisma „Owoce Jagodowe”.
am