Plantator decydujący się na założenie uprawy truskawek ma do wyboru kilka rodzajów sadzonek: świeże (kopane, zielone), frigo oraz doniczkowane – tray plants i plug plants. Wybór typu sadzonki zależy przede wszystkim od terminu sadzenia. Sadzonki świeże, kopane są wykorzystywane do zakładania upraw jesienią (sadzenie od września do października), natomiast sadzonki doniczkowane – dostępne od lipca do września – służą do zakładania plantacji latem (na przełomie lipca i sierpnia). Z sadzonek frigo można zakładać plantacje wiosną (od początku kwietnia do końca maja) i latem (od czerwca do końca lipca). Do tego drugiego terminu uprawy warto wybrać większe, mocniejsze sadzonki, klasy A (o średnicy korony 10–14 mm) i A+ (14–15 mm). Dostępne są także wielokoronowe sadzonki frigo, oferowane w trzech klasach wielkości – 1 (15–18 mm), 2 (18–22 mm) i 3 (powyżej 22 mm). Jak wynika z opinii plantatorów, do uprawy na rynnach pod osłonami najlepiej wybrać sadzonki doniczkowane. Są one oferowane w wielodoniczkach, mają z reguły 3–4 liście i dobrze rozbudowaną bryłę korzeniową.
Wśród odmian truskawek można wyróżnić klasycznie owocujące odmiany dnia krótkiego (wczesne, średniego czasu dojrzewania, średnio późne i późne) oraz odmiany neutralne co do długości dnia – tzw. powtarzające owocowanie. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki asortyment odmian tradycyjnych oraz powtarzających owocowanie i co roku pojawiają się kolejne nowości hodowlane. Odpowiednio je dobierając pod kątem terminu dojrzewania owoców można zapewnić jak najdłuższy okres zbiorów. Wśród obecnie oferowanych odmian dużą popularnością cieszą się zarówno znane, sprawdzone odmiany, jak i nowości. Zdaniem wykładowcy, godne uwagi są m.in. takie odmiany, jak: ‘Alba’, ‘Honeoye’, ‘Fragol Aurea’, ‘Asia’, Rumba’, ‘Roxana’, ‘Marmolada’, ‘Olympia’, ‘Tea’, ‘Jive’, ‘Malwina’.
Należy pamiętać, aby do nasadzeń wykorzystywać materiał z gospodarstw szkółkarskich, które dysponują licencjami na oferowane odmiany. W przypadku odmian będących pod ochroną prawną (a obecnie większość dostępnych na polskim rynku odmian objętych jest taką ochroną), pobieranie materiału z plantacji, na której produkowane są owoce jest zabronione.
am