W tunelu foliowym panują lepsze warunki klimatyczne do zawiązywania pąków kwiatowych, a brak deszczu i wiatru skutkuje dużo większym udziałem owoców klasy pierwszej w zbiorach (średnio 97%). Dzięki uniezależnieniu od pogody, poprawia się także zdrowotność roślin.
Marek Jamry z firmy Haygrove, do uprawy malin pod osłonami poleca tunele wysokie, w których panuje korzystniejszy mikroklimat niż w niskich obiektach. W tradycyjnych tunelach o małej kubaturze powietrze w obiekcie szybciej się nagrzewa i szybciej wychładza, co utrudnia utrzymanie właściwej temperatury. W wysokich obiektach można uzyskać wyższe plony, m.in. dzięki zwiększeniu liczby roślin na hektar. Dobra wentylacja i stabilna temperatura zapewniają korzystne warunki do wzrostu roślin, zapylania kwiatów oraz dojrzewania owoców.
Tunele wysokie firmy Haygrove cechują się bardzo dobrą wentylacją i łatwością wietrzenia. Można wykorzystać w tym celu 3 systemy wietrzenia – rolowane ściany boczne, wietrzenie szczytowe oraz górne. Prelegent zwrócił uwagę na konstrukcje wykonane z rur o owalnym przekroju. Owalne rury cechuje zdecydowanie większa wytrzymałość na odkształcenia, są one o mniej więcej 25% mocniejsze niż rury okrągłe w przekroju o zbliżonych wymiarach. Konstrukcje z rur owalnych dobrze sprawdzają się zwłaszcza na wietrznych terenach. Tunel może mieć kopułę półkolistą lub gotycką. Wraz z obiektem można zamówić system konstrukcji podtrzymujących rośliny.
Więcej informacji na temat technologii uprawy malin w tunelach – w nr 6 pisma „Pod Osłonami”.
am