Aktinidia ostrolistna jest wieloletnim, drzewiastym pnączem pochodzącym z rejonów Dalekiego Wschodu, o pędach dorastających w sprzyjających warunkach do 50 m długości. Pomimo dużej wytrzymałości starszych roślin na mróz młode pędy i kwiaty są wrażliwe na wczesnowiosenne przymrozki. Minikiwi można rozmnażać generatywnie lub wegetatywnie. Siewki i sadzonki tego gatunku – jako bardziej wytrzymałe na mróz – są wykorzystywane jako podkładki do szczepienia aktinidii chińskiej i smakowitej. W procesie selekcji i hodowli uzyskano wiele odmian przeznaczonych do uprawy amatorskiej i towarowej, różniących się od form występujących na stanowiskach naturalnych barwą skórki i rumieńca, wielkością owoców, walorami smakowymi oraz terminem dojrzewania owoców.
Jagody różnych gatunków aktinidii są poszukiwane przez konsumentów ze względu na walory smakowe i właściwości prozdrowotne. Owoce te można spożywać zarówno na surowo, jak i przetworzone w postaci dżemów, soków, nalewek czy dodatków do produktów mlecznych i ciast. Jagody aktinidii ostrolistnej są cenniejsze niż tradycyjne owoce kiwi ze względu na to, że mogą być spożywane bez obierania, co jest niemożliwe w przypadku aktinidii smakowitej czy chińskiej.
Aktinidia może być też uprawiana jako roślina ozdobna – ma dekoracyjne liście i atrakcyjne kwiaty, pojawiające się na przełomie maja i czerwca.
Więcej na temat tej rośliny – właściwości owoców oraz możliwości uprawy w Polsce – na łamach nowego dwumiesięcznika „Owoce Jagodowe”. Zachęcamy do lektury!
am