Korzenie pasternaku wyglądem przypominają pietruszkę. W smaku natomiast można doszukiwać się podobieństwa do ziemniaków bądź marchwi i pietruszki. Zainteresowanie tym warzywem korzeniowym przejawiają Szwajcarzy. Tamtejsi rolnicy w 2014 r. zebrali 850 t pasternaku, podczas gdy 10 lat wcześniej było to jedynie 12 t.
Do XVIII w. pasternak był podstawowym gatunkiem uprawianym od czasów rzymskich. Następnie został wyparty przez ziemniaki, które zaczęły być uprawiane w Europie na szeroką skalę.
Nasiona tego gatunku wysiewa się wiosną, a zbiera po pierwszych przymrozkach. Okres wegetacji trwa zatem około 7 miesięcy. Korzenie spichrzowe osiągają długość 20-30 cm, średnicę 5-8 cm i potrafią ważyć nawet 300g. Pasternak, podobnie do ziemniaków, jest bogaty w skrobię, a przez to bardzo pożywny. Zawiera węglowodany w postaci pektyn, które wspomagają trawienie. Oprócz tego w jego tkankach obecne są olejki lotne nadające mu charakterystyczny, ostry smak. Dodatkowo pasternak jest źródłem wielu minerałów: potasu, fosforu, wapnia i magnezu oraz witaminy C (zawiera jej nieco więcej niż marchew).
mk
mk
Źródło: freshplaza.com