Patogen wywołujący chorobę to Cronartium ribicola. Występuje na całym świecie, a do rozwoju potrzebuje dwóch roślin żywicielskich: krzewu z rodzaju Ribes oraz sosny pięcioigielnej. Największe szkody patogen wyrządza na plantacjach porzeczki czarnej, ale poraża również porzeczki czerwone, a zdarza się, że nawet agrest.
Objawy
Na liściach porzeczki czarnej w drugiej połowie czerwca w miejscach infekcjipojawiają się niewielkie, jasne plamki, które z czasem żółkną. Po dolnej stronie liścia tworzą się w tych miejscach skupienia zarodników, które przyczyniają się do infekcji wtórnych i nasilenia choroby. Porażony liść żółknie, zasycha i przedwcześnie zamiera.
Środki
Zwalczanie sprawcy rozpoczyna się już po przekwitnięciu krzewów. Dalsza część walki ma miejsce po zbiorze owoców. Obecnie do eliminacji patogena w tym okresie przeznaczony jest tylko jeden środek - Zato 50 WG. Z kolei do wcześniejszego stosowania, po kwitnieniu, wybór jest szerszy: Signum 33 WG, Zato 50 WG, Penncozeb 80 WP, Vondozeb 75 WG.
Wszystkie wymienione wyżej środki równolegle zwalczają inne choroby porzeczek - antraknozę liści porzeczek i białą plamistość liści. Ponadto Zato 50 WG można stosować do zwalczania sprawcy amerykańskiego mączniaka agrestu.