Rośliny wytwarzają silnie rosnące pędy, pokryte licznymi kolcami. Pędy dorastają do 3 m wysokości, a w uprawie pod osłonami są nawet wyższe. Wg danych z literatury, ‘Erica’ jest w pełni mrozoodporna, jednak podczas projektu Malinowe Factory, prowadzonego w latach 2005-2017 w gospodarstwie dr. Pawła Krawca w Karczmiskach k. Opola Lubelskiego, oceniono jej mrozoodporność jako niedostateczną w uprawie w naszym kraju. Wykazano natomiast przydatność tej odmiany do uprawy w technologii zbioru podwójnego.
W uprawie polowej zbiór malin odmiany ‘Erica’ zaczyna się dopiero pod koniec owocowania ‘Polki’. Duże owoce (o średniej masie 5,4 g) są wyrównane pod względem barwy, kształtu i wielkości w ciągu całego sezonu zbiorów. Są jasnoczerwone lub lekko pomarańczowe, łatwo odchodzą od dna kwiatowego i nie ciemnieją po zbiorze. Mają lekko kwaśny, orzeźwiający smak. Są łatwe do zbioru, trwałe, o średniej jędrności.
Informacje o tej oraz o kilkunastu innych odmianach malin przydatnych do uprawy w tunelach foliowych przekazano podczas spotkania podsumowującego tegoroczną edycję projektu Malinowe Factory, zorganizowanego przez firmę Hortus Media pod koniec sierpnia br. W ciągu 3 lat doświadczeń zgromadzono bogatą bazę danych, dotyczących plonowania i jakości owoców oraz wiele ciekawych spostrzeżeń na temat badanych odmian. Więcej informacji o odmianach oraz doświadczeniach prowadzonych podczas tego projektu zamieszczamy na łamach czasopism „Pod Osłonami” oraz „WiOM Warzywa i Owoce Miękkie”. Zachęcamy do lektury!
am