StoryEditor

Cebulowe Turzany

26.07.2016., 10:37h
Centro, Dormo i Firmo – wszystkie mieszańce z firmy Hazera dobrze sprawdzają się w trudnym sezonie, dokarmione nawozami firmy Adob, przy wydatnej pomocy chemicznej firmy Basf.

Jakość cebuli na 10-hektarowym polu Marii i Andrzeja Weberów mieli okazję porównywać z własnymi plantacjami uczestnicy spotkania w Turzanach koło Inowrocławia. Duża wilgotność powietrza w tym sezonie przekłada się na nasilenie chorób grzybowych. Na plantacjach nie brakuje roślin z objawami Stemphylium, alternariozy, fuzariozy, mączniaka rzekomego.
Dzięki formule zaproponowanej przez zaproszonego eksperta Henka Jana Lutgerta z Holandii pole Weberów stało się miejscem ożywionej dyskusji rolników doświadczonych w uprawie cebuli. W sprawie zwalczania Stemphylium ekspert zalecał w Holandii profilaktyczne, cotygodniowe zabiegi Signum 33 WG (1 kg) i Cabrio Duo 112 EC (2,5 l). Holendrzy do każdego zabiegu ochrony roślin dają po 1 L/kg chlorotalonilu lub mankozebu, które jako substancje kontaktowe nie powodują zjawiska odporności patogenów. Obecnie prelegent zalecał stosować Ridomil Gold MZ Pepite. Przypominał o stosowaniu adiuwantów.
Cebula jest w dużym stopniu zasiedlona przez wciornastka. Należy go szukać, rozchylając liście. Żeby zwalczyć wszystkie stadia rozwojowe szkodnika należy wykonać trzy zabiegi chemiczne w ciągu 12 dni. Wobec nieskuteczności pyretroidów (np. Karate Zeon 050 CS) w wyższych temperaturach, warto zastosować SpinTor 240 SC (0,2 l/ha) dwukrotnie co 2 tygodnie. Specjalista podkreślał konieczność użycia przynajmniej 400 l cieczy użytkowej na hektar.
Henk Jan Lutgert stanowczo odradzał mieszanie fungicydów z insektycydami i nawozami dolistnymi, chyba że producent nawozów zapewnia taką możliwość.

Holenderski sposób na chwasty

Holender wyczerpująco odpowiadał na pytania dotyczące zachwaszczenia plantacji cebuli. Najważniejsze jest przedwschodowe zastosowanie Stomp Aqua 455 CS w dawce do 3,5 l/ha. Można też rozciągnąć jego zastosowanie w czasie, dając nawet 4 dawki po 1 l/ha. Przedstawiciel formy Basf – Maciej Wita – przypomniał zalety nowej formulacji tego herbicydu, polegające na dobrej rozpuszczalności w wodzie i niebrudzeniu. Do zwalczania pospolitego u nas w cebuli szarłatu szorstkiego zalecił mieszaninę Stomp Aqua 455 CS (0,5 l) + Pyramin 65 WG (0,5 kg) + Basagran 480 SL (0,15 l) – ostatnich dwóch nie ma w polskich zaleceniach ochrony cebuli. Prelegent podkreślał skuteczność tego zabiegu tylko w fazie liścieni szarłatu (starsze chwasty nie są niszczone). Basagran zwalcza też młode rośliny psianki czarnej.
Specjalista zalecał stosowanie w cebuli herbicydu Wing P 462,5 EC (1 l/ha), chociaż ma on rejestrację do ochrony kukurydzy. Zwalcza on m.in. rdest ptasi, rdest powojowy, a w połączeniu ze Spectrum Plus (zarejestrowany w ochronie kukurydzy), także wilczomlecze.
Pytany o możliwość najpóźniejszego zastosowania Basagranu i innych herbicydów kontaktowych stwierdził, że bezpiecznie można je użyć do osiągnięcia przez cebulę wzrostu 10 cm i wzniesionego szczypioru. Nie należy też mieszać herbicydów na chwasty jednoliścienne z kontaktowymi. Przerwa między aplikacjami powinna wynosić minimum 5 dni.

Tegoroczne odmiany

Wszystkie wysiane w tym sezonie u państwa Weberów odmiany nadają się do długiego przechowywania aż do czerwca. Centro F1 tworzy w dużym procencie cebule kuliste z cienką szyjką, przeważa kaliber 60–80 mm. Z kolei Dormo F1 jest odmianą kilka dni późniejszą od Centro F1. Wyjątkowa twardość cebul pozwala na wysokie składowanie plonu luzem. Trzecia z odmian Firmo F1 ma długość wegetacji pośrednią między poprzednimi. Dla wszystkich wymienionych odmian zaleca się wysiew 3,2–3,8 jednostek/ha.

Dobrze odżywione

Plantacja była nawożona zgodnie z zaleceniami firmy Adob. W fazie 3–5 liści właściwych cebuli zastosowano Adob ProFit 10-40-8 (3 kg/ha), Adob Mo (0,1 kg/ha) i MgSO4 (3 kg/ha). W fazie 7–9 liści cebuli aplikowano te same nawozy, w tych samych dawkach, z tym że Adob ProFit 18-18-18 i dodatkowo Adob Zn IDHA (1 kg/ha). Na początku tworzenia cebuli plantację zasiliły: MgSO4, Adob ProFit 4-12-38 oraz chelaty Mn, Fe po kilogramie/ha oraz chelat Ca (0,5–0,8 kg/ha). Ten sam Adob ProFit będzie powtórzony w czasie dorastania cebul wraz z chelatem Cu (1 kg/ha).
Katarzyna Wójcik

17. listopad 2024 04:17