StoryEditor

Chcesz zaorać łąkę?

04.12.2016., 10:52h
Przekształcenie trwałych użytków zielonych w grunty orne jest regulowane prawnie. Zależy od stosunku TUZ do całkowitego obszaru rolnego. W dniu dzisiejszym ministerstwo rolnictwa ogłosiło nowe, aktualne wytyczne. 

Każdy kraj członkowski UE jest zobowiązany zapewnić odpowiedni stosunek ilości trwałych użytków zielonych do całkowitego obszaru rolnego. Stosunek ten nazywa się "wskaźnikiem referencyjnym". W kończącym się sezonie wynosił on w Polsce 18,75%, jednak w dzisiejszym obwieszczeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi procentowa wartość wskaźnika uległa zmianie i od dziś wynosi on 14,34%.

Oprócz tego ministerstwo podało, że stosunek powierzchni trwałych użytków zielonych do całkowitej powierzchni użytków rolnych w odniesieniu do wskaźnika referencyjnego w 2016 r. zwiększył się o 8,44%.

Co to oznacza? Jeśli w ciągu najbliższego roku będziemy chcieli przekształcić obszar TUZ np. w grunt orny nie będziemy musieli składać wniosku do ARiMR. Zgoda Kierownika Biura Powiatowego ARiMR jest potrzebna w przypadku, gdy w danym roku stosunek wielkości powierzchni TUZ do wielkości powierzchni całkowitego obszaru rolnego zmaleje o więcej niż 5%. Wniosek o udzielenie zgody należy złożyć nie później niż 30 dni przed planowaną zmianą sposobu użytkowania.

Kierownik Biura Powiatowego Agencji może wydać decyzję odmowną w przypadku, gdy stosunek powierzchni TUZ do całkowitego obszaru rolnego zmaleje w danym roku o ponad 8%. Co więcej rolnicy, którzy dokonali zmian sposobu użytkowania w roku, gdy stosunek ten spadnie o ponad 8% są zobowiązani do ich ponownego przekształcenia w trwałe użytki zielone do 15 maja następnego roku.

Minister rolnictwa ogłasza co roku procent, o jaki zmalał albo zwiększył się stosunek powierzchni TUZ do powierzchni całkowitego obszaru rolnego. Obwieszczenie ukazuje się najpóźniej 30 listopada w "Monitorze Polskim".

23. listopad 2024 18:03