Wśród czosnków, tak jak u zbóż, istnieją odmiany ozime i jare. Te pierwsze dominują w nasadzeniach. Czemu? Dają wyższy plon z jednostki powierzchni oraz większe główki. Czosnek odmian ozimych jest zatem atrakcyjniejszy dla klientów, a w związku z tym, producentom łatwiej jest go sprzedać. Są jednak cechy, które przemawiają na korzyść odmian jarych.
Czosnek sadzony wiosną znacznie dłużej się przechowuje - nawet do 12 miesięcy. Żadna z odmian ozimych nie ma tak długiego okresu przechowywania, zazwyczaj w dobrej kondycji są w stanie wytrzymać jedynie do stycznia. Zatem od lutego do lipca, kiedy kopany jest czosnek ozimy istnieje luka w dostawach. Mogą ją zapełnić odmiany wiosenne.
Co trzeba wiedzieć o uprawie czosnku z sadzenia wiosennego? Po pierwsze ząbki należy wysadzić jak najwcześniej na wiosnę, początek kwietnia to ostatni termin. Czosnek do ukorzenienia się potrzebuje temperatury od 0-10°C oraz odpowiedniej wilgotności. Oczywiste jest, że o takie warunki najprościej wczesną wiosną.
Nawożenie pogłówne azotem, w uprawie czosnku wiosennego, należy przeprowadzić od połowy maja do początków czerwca. Późniejszy termin zabiegu niekorzystnie wpłynie na przechowywanie się główek.
Warto także pomyśleć o nawadnianiu. W momencie tworzenia się główki (podobnie jak u cebuli) czosnek wymaga wilgoci. Zapewnienie jej sprawi, że główki osiągną zadowalające rozmiary. Nawadnianie trzeba zakończyć około 2 tygodniem przed zbiorem, który przypada najczęściej na początek sierpnia.
mk