StoryEditor
Czosnek - kiedy wykopać?
Zbliża się czas zbiorów dla plantatorów czosnku. Jednak niektórzy ogrodnicy już kopią. Po co ten pośpiech?
Czosnek z sadzenia jesiennego osiąga dojrzałość zbiorczą na początku lipca. Dokładna data może być przesunięta o kilka dni dla poszczególnych rejonów Polski. Jest także zależna od przebiegu pogody w danym sezonie wegetacyjnym. Szczególnie duży wpływ ma na nią termin rozpoczęcia wegetacji oraz pogoda w czerwcu.
Gotowość roślin do zbioru poznaje się po zasychaniu dolnych liści. Jeśli 3-4 dolne liście całkowicie zaschną wtedy należy przystąpić do wykopywania czosnku. Opóźnienie tego zabiegu spowoduje pęknięcie łusek okrywających i sprawi, że będą się one rozsypywać. Główki takie nie posiadają wysokiej wartości handlowej, klient nie chce ich kupować.
Wpływ na właściwe zasychanie ma również woda. Pamiętajmy żeby na 2 tygodnie przed planowanym zbiorem zrezygnować z nawadniania plantacji. Pozwala to na dłuższe przechowywanie czosnku.
Skoro tak, to czemu część plantatorów już kopie czosnek? Odpowiedź jest bardzo prosta: po to by zarobić. Tak jak czekamy na pierwsze krajowe truskawki, tak samo chcemy kupować polski czosnek. Plantatorzy żeby wydłużyć okres sprzedaży decydują się więc na wykopanie części roślin 2-3 tygodnie wcześniej i ich sprzedaż "na zielono".
Takie postępowanie ma kilka zalet. Po pierwsze uzyskiwana na samym początku cena zawsze jest wyższa. Do tego dokłada się wydłużenie okresu sprzedaży, a także wykonanie części prac np. obierania w stosunkowo "luźnym" czasie, przed głównym zbiorem.