StoryEditor

Dobry start w ochronie cebuli przed chwastami

19.03.2020., 12:25h

Jednym z najważniejszych zagadnień agrotechnicznych w uprawie cebuli pozostaje prawidłowe prowadzenie ochrony przed chwastami.

Uwaga producentów tego warzywa skupia się na zabiegach powschodowych, gdzie problematyczne jest odpowiednie dobranie preparatów do fazy rozwojowej cebuli, dawek wody oraz innych parametrów. Jednocześnie zabiegi chwastobójcze wykonywane przed wschodami cebuli często bywają przez producentów bagatelizowane, którzy jednocześnie mogą popełnić szereg błędów. W skrajnych przypadkach źle wykonane zabiegi przedwschodowe mogą powodować problemy nawet do końca sezonu.

 Po pierwsze - struktura gleby

Zanim zaczniemy w ogóle myśleć o wykonaniu siewu (bądź sadzenia w przypadku uprawy cebuli z dymki), trzeba się zastanowić nad ważnym czynnikiem – strukturą gleby. Dbając o podsiąk należy utrzymać wyższe zagęszczenie na głębokości 5 cm, jednocześnie utrzymując wierzchnią warstwę bardziej spulchnioną. Woda jest niezmiernie ważna do prawidłowego działania herbicydów doglebowych. Podczas uprawy należy również unikać sytuacji, gdy na wierzchu zostają bryły. Powoduje to zmniejszoną skuteczność środka, szczególnie, gdy w samych bryłach bądź pod nimi mogą znajdować się nasiona chwastów i będzie trudniej je zwalczyć, niezależnie od techniki zabiegu. Optymalne warunki wilgotnościowe podczas uprawy pomogą zdecydowanie zredukować zbrylenie gleby.


Cały artykuł przeczytasz w marcowym wydaniu miesięcznika WIOM Warzywa i owoce miękkie. Sprawdź nasza ofertę!



24. listopad 2024 08:50