Kłecki Dzień Ogórka zorganizowany przez Naszą Redakcję, Wielkopolskę Izbę Rolniczą oraz Grupę Producentów Warzyw Chrobry przyciągnął w tym roku wielu gości. Mimo pandemii 18 lipca na pola w Michalczy przyjechało ponad 70 osób!
Poza pokazem samolotowego zbioru ogórka, wykładami merytorycznymi i zapoznaniem się z ofertą firm, goście mieli okazję do uczestnictwa w konkursie na SuperOgórkowca Roku.
Żeby zdobyć główną nagrodę, czyli prenumeratę WiOM, trzeba było odpowiedzieć na wiele trudnych pytań. A Katarzyna Wójcik, redaktor naczelna WiOM naprawdę wysoko zawiesiła poprzeczkę. Pytała m.in. o to:
- ile dni upływa od siewu do pierwszego zbioru odmiany Alianz;
- w jakiej fazie rozwoju ogórka stosować Nitrabor;
- jakie odmiany firmy PNOS są w tym sezonie w Kłecku?
- w jakiej fazie rozwoju ogórka można stosować Polyversum WP?
- jakie regulacje ma siewnik Weremczuk?
- jaką grubość ma folia ściółkująca do ogórków z firmy Ogrofol?
Najwięcej poprawnych odpowiedzi znała Jolanta Kozicka, rolniczka z Gutowa. Została więc SuperOgórkowcem Roku! Gratulujemy!
Pani Jolanta na kilku hektarach uprawia ogórki, marchew, pietruszkę, cebulę oraz kapustę. Jest bardzo zadowolona z wygranej, ale także z uczestnictwa w Dniu Ogórka, bo otrzymała sporą dawkę specjalistycznej wiedzy.
- Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy na temat fertygacji. Przede wszystkim, że w takim systemie nawożenia nawóz dostarczany bezpośrednio do gleby pod roślinę zostanie pobrany bez względu na warunki atmosferyczne, bo zapewni to woda z linii kroplujących. Rozmowa z przedstawicielami firmy Yara i innymi rolnikami uświadomiła mi, jak ważne jest dobranie odpowiedniego nawozu do konkretnej fazy rozwoju rośliny – mówiła pani Jolanta.
CZYTAJ TAKŻE:
ksz