StoryEditor

Kapusty i selery w Kalinowej

11.09.2020., 00:00h

To już trzecie w reżimie sanitarnym spotkanie polowe zorganizowane przez WiOM. Tym razem na doskonale przygotowanych polach HR Kalinowa.

– W Polsce mamy 6820 jezior o powierzchni 324 400 ha, których rezerwuar wody określa się na 32,5 mld m3. W stawach jest około 1 mld m3 wody. Warto wykorzystać wodę płynącą w rzekach, która trafiając do Bałtyku staje się bezużyteczna do celów rolniczych. Sumaryczna długość rzek w Polsce to 21 500 km. Niosą one 55 mld m3 wody rocznie. Warto byłoby część tej wody przechwycić. Szacując powierzchnię zajętą pod uprawę warzyw na 150 000 ha i licząc zadowalające nawadnianie na 150 mm (6 nawodnień po 25 mm), okazuje się, że do podlania całego areału warzyw w naszym kraju potrzeba (150 000 ha x 150 mm) 225 mln m3 wody. Czyli z każdego 1000 litrów (1 m3) wody płynącej w rzekach wystarczyłoby pobrać tylko 4 litry, zaspokajając potrzeby wodne upraw. Oczywiście, niewielu plantatorów ma grunty nad rzekami, ale warto znać te fakty – zaczął wykład dotyczący nawadniania i fertygacji dr Tomasz Spiżewski z UP w Poznaniu.

Żyzna gleba

Dr Małgorzata Tartanus przedstawiła wyniki badań Instytutu Ogrodnictwa w zakresie utrzymania żyzności gleby mimo monokultury. Jak wspomagać glebę, jak zwalczać szkodniki glebowe. Uświadomiła słuchaczom złożoność życia biologicznego w glebie i wzajemnych powiązać organizmów bytujących w glebie. Rolę nawożenia organicznego.

– Zakładając, że 2% N organicznego zawartego w glebie podlega mineralizacji w ciągu 2 miesięcy, przy temperaturze 20oC (generalnie w ciągu roku ilość zmineralizowanego azotu może siągnąć 2–5%), średnia ilość N dostępnego dla roślin może wynieść prawie 76 kg – mówiła dr Tartanus.

W ramach projektów Domino i Excalibur badano nawozy: obornik granulowany, Poferment, Vinassa, pellet z koniczyny i keratynę. Największą ilość azotu azotanowego w glebie zanotowano po zastosowaniu Vinassy (2,5 tygodnia od zastosowania).

Dr Tartanus poruszyła też narastający problem uszkodzeń przez pędraki, drutowce i opuchlaki. Taniny zawarte w roślinach gryki zakłócają rozwój pędraków, które giną przed przepoczwarczeniem.

Zwalczanie biologiczne poprzez nicienie entomopatogeniczne (Heterorhabditis bacteriophora, Steinernema kraussei) – zawarte w preparatach – Larvanem, Nemasys G, L, H jest już praktykowane, a możliwość zastosowania do tego celu owadobójczych grzybów: Beauveria bassiana, Beauveria brongniartii, Metharizum anisopliae czeka na rejestrację.

Yara

Wojciech Kopeć poruszył ważne zagadnienie gromadzenia kadmu w warzywach w aspekcie stosowanych nawozów.

Do nawożenia kapust rekomendował szczególnie YaraVita Brassitrel Pro –nawóz dolistny – dedykowany roślinom wykazującym zwiększone zapotrzebowanie na bor, mangan i molibden. Ich koncentracja w nawozie jest wysoka, ale pozostają one w odpowiedniej proporcji.

YaraLiva Nitrabor ważna w nawożeniu selera zawiera: azot całkowity – 15,4% N (w tym: 14,1% N-NO3 i 1,3% N-NH4); wapń – 25,6% CaO; bor – 0,3% B.

Po okresach utrudnionego pobierania składników pokarmowych (np. susza, zalanie) warto stosować KristaLeaf Foto co najmniej 3 razy co 5–7 dni. W przypadku występowania chloroz magnezowych i żelazowych nawóz powinien być stosowany od początku wegetacji, regularnie co 10–14 dni.

PNOS Ożarów Mazowiecki

Na kalinowskich polach prezentowana była kapusta głowiasta biała Albatros i czerwona Moderat. 140–150-dniowy Albatros osiąga masę 2,2–2,8 kg. Główki mogą być przechowane do połowy maja. Z kolei wegetacja odmiany Moderat wynosi 105–115 dni.
Selery Monet i Asterix mogą być zbierane z nacią po 90 dniach od sadzenia. Są odporne na jarowizację.

Bejo

Jakub Gęsicki omówił zalety odmian kapusty białej: Expect i Zacapa oraz czerwonej 137-dniowej Huzaro o 2–3-kilogramowych główkach. Późna odmiana Expect może być przechowywana aż do czerwca. Podobną, ponadstuczterdziestodniową wegetacją charakteryzuje się nowa odmiana Zacapa o wysokiej odporności na Xanthomonas campestris, alternariozę i wciornastki.
Bejowski seler Diamant (150 dni) jest doceniany w gospodarstwie HR Kalinowa.

Rol Spec

Wykład Marcina Wieczyńskiego z firmy Rol Spec oprócz asortymentu odmianowego firmy był również naszpikowany wiedzą ochroniarską. Nic więc dziwnego, że nie brakowało mu rozmówców, również tych, którym w tym sezonie pomógł z całą pewnością (badania laboratoryjne) określić sprawców nietypowych problemów uprawowych.
Selery Calgary (mieszaniec) i Alpha (odmiana ustalona) mają uniwersalne zastosowanie. Są odporne na jarowizację, szczególnie odmiana Alpha nadaje się do najwcześniejszych nasadzeń.
Z kapust na uwagę zasługuje wczesna odmiana Gaja (60–65 dni) tworząca główki 1,5–2,5 kg.

Rijk Zwaan

Congama (90–120 dni), Axioma (125 dni) i Mucsuma (140 dni) to kapusty, które znalazły się na polach Kalinowej. Z czerwonych już kształtem zewnętrznych liści (falbanka) wyróżniała się Flexima (120–130 dni).
Jarosław Wojtczak pokazał wyrównanie roślin selerów Merga i Otago (nasiona dostępne w formie podkiełkowanej otoczki).

HA-DWA-O


Firma PHU HA-DWA-O, jeden z głównych dystrybutorów firmy RIVULIS w Polsce zaprezentowała na swoim stoisku asortyment do nawadniania kroplowego stosowany w uprawach warzywniczych. Produktem flagowym były taśmy kroplujące Rivulis D1000. Dużą uwagę osób obecnych na spotkaniu skupił temat fertygacji. Firma zaprezentowała kilka urządzeń pomocnych w nawożeniu upraw warzywniczych. Przedstawiciele firmy starali się uświadomić wagę filtracji w nawodnieniu kroplowym. Na stoisku można było również zapoznać się z działaniem tensjometru glebowego, urządzenia pomocnego w określeniu wilgotności gleby.

ICB Pharma

W ochronie kapusty warto sięgnąć po preparaty silikonowe, np. Siltac, nie powodującego ryzyka uodparniania się szkodników oraz z uwagi na jakość produktu – brak pozostałości ś.o.r. Firma prezentowała też nawóz dolistny Miligard® (źródło fosforu i potasu) poprawiający kondycję i stan zdrowotny roślin. Stosowany w integrowanej ochronie roślin, jako wsparcie chemicznej walki z chorobami. Na powierzchni nawozem roślin traktowanych roślin tworzy się cienka warstwa nawozu – film, który stanowi istotny element wpływający na działanie biologiczne produktu.
Katarzyna Wójcik

Zobacz, co działo się na spotkaniu!


Wojciech Kopeć, Yara Poland 






Odmiana Expect, Bejo Zaden


Jakub Gęsicki, Bejo Zaden


Odmiana Diamant, Bejo





Odmiana Mucsuma, Rijk Zwaan


Odmiana Zacapa, Bejo Zaden












Firma Rol-Spec Zawada to wyłączny dystrybutor nasion na terytorium Polski Cora Seeds, NONGWOO BIO oraz NOVISEM BV



Marcin Wieczyński, Rol-Spec Zawada oraz dwie odmiany selera Alpha i Calgary F1




Anna Wróbel z AgroSad i Małgorzata Czubek z WiOM


Dariusz Kacprzak, PNOS


Odmiana Albatros, Moravo Seeds






Odmiana Moderat, Moravo Seeds





Odmiana Axioma, Rijk Zwaan


Jarosław Wojtczak, Rijk Zwaan






Krzysztof Łęgocki, ICB Pharma















21. listopad 2024 16:07