Dariusz Kacprzak z PNOS Ożarów przedstawił kolekcję odmian warzyw nadających się do produkcji ekologicznej. Nasiona te w większości nie są zaprawiane.
PNOS poleca cebulę STALAGMIT F1. To odmiana wczesna typu amerykańskiego o okresie wegetacji 110 – 115 dni z silnym system korzeniowym, przeznaczona na trudne warunki. Cebule są duże, kuliste o średniej masie do 160 g, przeznaczone na świeży rynek i do krótkiego przechowywania.
- W przypadku tej cebuli w 2020 roku plon wyniósł ok 70-80 ton z ha – powiedział Kacprzak.
Polecił także Amforę F1. To odmiana późna, o okresie wegetacji 135-140 dni, o bardzo silnym systemie korzeniowym. Cebule są duże o średniej masie do 185 g, przeznaczone do przetwórstwa i przechowywania.
Z buraków ćwikłowych dyrektor PNOS wymienił Bonę F1. To odmiana średnio późna, o 120 dniach wegetacji. Wykazuje odporność na chwościka. Kolejną, atrakcyjną odmianą buraka w uprawie ekologicznej z portfolio PNOS jest odmiana średnio późna do późnej Alexis F1. Ma okrągłe korzenie i małą rozetę liściową, a plon daje wysoki i bardzo dobrej jakości.
Z marchew PNOS poleca odmianę Aneta F1. To marchew produkowana na bezpośrednie zaopatrzenie rynku oraz na soki i plastry. Z uwagi na silną nać nadaje się do zbioru mechanicznego. Ze względu na długie proste korzenie i jednolitą pomarańczowo-czerwoną barwę w przekroju wewnętrznym, odmianą szczególnie polecaną do przetwórstwa na sok, plastry i mrożoną kostkę jest Klaris F1.
Kacprzak polecił też pietruszkę OSBORNE F1, kapusty ALBATROS F1, AVAK F1 i nowość - MAGION F1, bób DRAGON i CLARO DE LUNA, bakłażana BRILLANTE, ogórki: ZEFIR F1, LOKATA F1, MALIKA F1, CASSIUS F1, paprykę NAVIGATOR F1 i MAESTRAL F1, pomidora MONTEROSA F1 i koper MORAVAN.
Zapraszamy do obejrzenia wypowiedzi przedstawiciela PNOS Ożarów Mazowiecki!