StoryEditor

Kopanie ziemniaków poza redlinami

24.11.2020., 00:00h

Wydajny zbiór przy jednoczesnym delikatnym traktowaniu ziemniaków – to nie są jedyne atuty kopaczki elewatorowej. Oferuje dwa rodzaje prowadzonego zbioru. Klasyczny, kiedy maszyna porusza się za ciągnikiem oraz offsetowy – traktor ciągnie kombajn, jadąc z boku względem kombajnu.

VR to belgijski producent maszyn do uprawy ziemniaków oraz innych roślin okopowych. W ofercie ma nie tylko maszyny do sadzenia, usuwania łęcin, zbioru, ale także do transportu, wyładunku, uprawy gleby pod plantacje ziemniaków oraz formowania pryzm.

Sadzeniaki z Pomorza

W połowie września niedaleko miejscowości Wierzchucino w powiecie puckim odbyło się uruchomienie pierwszego w naszym kraju dwurzędowego kombajnu AVR Lynx.

– Ten kombajn ma wiele zalet, które w warunkach naszego gospodarstwa przekładają się na określone korzyści. Przede wszystkim maszyna nie jedzie bezpośrednio za ciągnikiem. Umożliwia wyładunek bezpośrednio na przyczepę i od razu do skrzyniopalety. W całym procesie kopania ziemniaki są traktowane delikatnie. Dla nas to ważne, gdyż w tym roku uprawiamy tylko sadzeniaki. Ciągnik i maszyna poruszają się na szerokich kołach. Przydaje się to szczególnie w trudnych warunkach, kiedy jest mokro – mówi Diarmid Johnston z gospodarstwa Agro Pomerania.

Specjalizuje się ono w produkcji materiału siewnego. Znaczną pozycję stanowi uprawa ziemniaków. W normalnych warunkach sadzeniaki stanowią 80–90% areału, reszta to ziemniaki jadalne i przeznaczone na frytki. Produkcja roślinna prowadzona jest na tysiącu hektarów. W tym roku ziemniaki zostały zasadzone na 200 ha własnej ziemi oraz kolejnych 200 ha dzierżawionych od pomorskich rolników. Takie rozwiązanie pozwala zapewnić odpowiedni płodozmian do specjalistycznej uprawy ziemniaków. W tym roku zrezygnowano z posadzenia odmian konsumpcyjnych.

Z powodu pandemii znana pomorska firma przetwarzająca ziemniaki poprosiła o redukcję kontraktów o 15%. Dlatego też Agro Pomerania całkowicie postawiła na sadzeniaki. W gospodarstwie rocznie produkowanych jest ich około 3 tys. ton. Trafiają na polski rynek oraz są eksportowane do Holandii, Niemiec, Turcji, Czech, Łotwy, Litwy, Ukrainy i Austrii.
23. listopad 2024 23:37