StoryEditor

Nawadnianie kalafiora

18.11.2016., 10:50h
Kalafior jest gatunkiem o bardzo dużych wymaganiach wodnych. Duże liście tej rośliny tracą znaczne ilości wody w procesie transpiracji. System korzeniowy nie jest na tyle rozwinięty by pobierać wodę z głębszych warstw gleby. Zaopatrzenie kalafiorów w wodę przez cały sezon wegetacyjny jest warunkiem uzyskania wysokiego plonu dobrej jakości.

Duże róże potrzebują wody

W okresie wegetacji kalafior potrzebuje 250-300 mm wody. Podlanie rozsady zaraz po posadzeniu korzystnie wpłynie na jej przyjmowanie się. Utrzymanie optymalnej wilgotności na początku wegetacji sprawi, że rośliny wytworzą duże liście, które będą w stanie odżywić tworzące się róże. Kalafior jest jednak najbardziej wrażliwy na suszę w okresie wiązania róż, a potem w czasie ich intensywnego przyrastania, które ma miejsce niedługo przed zbiorem. Niedostateczna ilość wody w tym okresie może powodować zmniejszenie rozmiaru róż, pogorszenie ich jakości, guzikowatość róż oraz brązowienie spowodowane unieruchomieniem wapnia. Zbyt duża wilgotność gleby również jest niekorzystna. Róże rosną wtedy małe, są sino zabarwione oraz podatne na choroby bakteryjne.

Dobra gleba wymagana

Z badań jednoznacznie wynika, że kalafiory należy uprawiać na glebach o dużej pojemności wodnej. Wtedy osiągany plon jest wysoki, rośliny wytwarzają też więcej liści. Przekłada się to na jakość: róże są bardziej zbite oraz bielsze, dzięki ochronie jaką tworzą dla nich liście.
Odpowiednie będą gleby, które są w stanie zmagazynować w 10 cm warstwie gleby ponad 20 mm wody. Do takich gleb należą: czarne ziemie, czarnoziemy, lessy, mady rzeczne oraz gleby torfowe. Na glebach lżejszyć wysoki plon róż uda się osiągnąć tylko w wypadku zastosowania nawadniania.

Woda często, nie za rzadko

Częstotliwość nawadniania zależy od przebiegu pogody w danym sezonie wegetacyjnym. Nie bez znaczenia jest także czas, gdy rośliny te znajdują się na polu. Kalafiory uprawiane na zbiór późnowiosenny mają możliwość wykorzystania wody jaka znajduje się w glebie po miesiącach zimowych, choć w ostatnich latach jest tak sucho, że zapas ten często bywa znikomy. W przypadku uprawy na zbiór jesienny możliwość nawadniania uprawy powinna być dostępna cały czas.

W Instytucie Warzywnictwa w Skierniewicach przeprowadzono badania, które wykazały znaczny wzrost masy róż, liści oraz zwięzłości u roślin nawadnianych w porównaniu z kalafiorami nienawadnianymi. Zalecana dawka polewowa dla tego gatunku wynosi 15-20 mm, a więc 150-200 m3/ha. Zastosowanie zbyt wysokich dawek nie wpływa dodatnio na wielkość plonu, a jedynie generuje wyższe koszty.

W wiosennej uprawie kalafiora praktykuje się 3-, 4-krotne nawadnianie, a w uprawie na zbiór jesienny zaleca się podlewanie roślin raz w tygodniu, w zależności od przebiegu pogody i rodzaju gleby. Najodpowiedniejszym sposobem nawadniania kalafiorów jest zastosowanie deszczowni szpulowych.

22. listopad 2024 23:09