Cezary Olejniczak robi ogórki w technologii na folii z fertygacją od 5 lat. To u pana Cezarego miała miejsce polowa część spotkania ogórkowego, zorganizowanego przez firmę Rijk Zwaan.
fot. Marcin Pawlak Rijk Zwaan.
Część niespełna trzyhektarowej plantacji została założona z rozsady (firma Krasoń), reszta z siewu ręcznego.
fot. Cezary Olejniczak
W tym sezonie gospodarz ma trzy odmiany ogórka:
- Liszt;
- Bridge;
- Rubato.
fot. odmiana Liszt.
fot. odmiana Rubato.
Początek zbiorów miał miejsce 18 czerwca. Do dnia spotkania (19 lipca) zebrano 50 ton ogórka. W gospodarstwie pracuje samolot 20-osobowy, po 10 pracowników na każdym skrzydle.
– Bardzo ważne jest rozłożenie plonowania ogórka, warto więc wysiewać nasiona w trzech terminach – do 8 maja, do 15 maja i około 1 czerwca – wyliczał Cezary Olejniczak.
Oprócz odmian w cytowanym gospodarstwie firma Rijk Zwaan rekomenduje jeszcze inne odmiany ogórka. Do upraw ekologicznych – odmianę Karaoke, do wertykalnych – Kybria. W Polsce duży areał zajmuje odmiana z przewagą kwiatów żeńskich – Sonate.
Dużo więcej o tym spotkaniu – o sytuacji na rynku ogórka, o możliwości obniżenia kosztów uprawy, nowych maszynach na ogórkowe plantacje, nowych możliwościach nawożenia, rekomendowanych przez firmę Intermag oraz rozwiązaniach sprawdzonych u pana Cezarego we wrześniowym wydaniu WiOM.
Fot. odmiana Bridge
Katarzyna Wójcik