Pod osłonami
Rozsadę ogórków przygotowuje się w pod osłonami, gdzie można zapewnić roślinom odpowiednią temperaturę podłoża i powietrza. Może to być zarówno szklarnia jak i tunel foliowy czy inspekt. Rozsadę można przygotować na podkładzie biologicznym, który wydziela ciepło, dzięki czemu możemy zrezygnować z dogrzewania powietrza.
W celu zatrzymania energii jaką niesie ze sobą światło słoneczne można wewnątrz tunelu foliowego podwiesić folię etylenową o grubości 0,06 mm, a po bokach założyć folię pęcherzykową.
Siew nasion
Ogórek nie znosi przesadzania, dlatego nasiona tego gatunku od razu wysiewa się do doniczek. Do produkcji rozsady można użyć doniczek o średnicy 8 cm lub jednorazowych pierścieni. Dobre są doniczki torfowo-celulozowe, ponieważ korzenie swobodnie przez nie przerastają, a gdy nadchodzi czas sadzenia rozsady rośliny umieszcza się w ziemi wraz z doniczką. Pozwala to uniknąć uszkadzania wrażliwego systemu korzeniowego.
Kilka dni przed siewem doniczki napełnia się do 2/3 wysokości wcześniej przygotowanym podłożem i ustawia w miejscu, gdzie będzie produkowana rozsada. Celem tego zabiegu jest podniesienie temperatury podłoża, co zapewni nasionom dobre warunki do skiełkowania.
Najczęściej sieje się nasiona zaprawione, które można dodatkowo podkiełkować, co przyśpiesza wschody. Nasiona wykłada się na wilgotnej ligninie bądź płótnie na 24 h w temperaturze 28-30ºC. Nasiona, które skiełkuj ą w ciągu doby mają największą wartość.
W doniczkach umieszcza się po 2 nasiona, które przykrywa się cienką warstwą ziemi. Po 3-4 dniach od ukazania się kiełków liścienie rozchylają się całkowicie, wtedy usuwa się słabszą roślinę. Gdy ogórki znajdują się w fazie dwóch liści właściwych doniczki wypełnia się całkowicie podłożem.
Pielęgnacja rozsady
W czasie wzrostu roślin trzeba pamiętać o ich rozstawianiu. Pozostawienie roślin w zbyt dużym zagęszczeniu spowoduje ich natychmiastowe wybiegnięcie. Dobrym rozwiązaniem jest od razu rozmieścić rośliny w odpowiednio dużych odległościach, co zaoszczędzi nam potem czasu.
W czasie wzrostu roślin należy dbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności. Rozsadę należy podlewać umiarkowanie, by zmusić młode siewki do "szukania"wody. Woda do podlewania powinna mieć temperaturę otoczenia.
Roślin spod osłon nie można od razu przenieść na dwór. Potrzebny jest okres, który nazywa się hartowaniem, czyli przygotowywaniem ich do warunków panujących pod gołym niebem. W tym czasie wietrzy się tunele lub stopniowo obniża temperaturę w szklarni. Rośliny powoli (w ciągu tygodnia) przyzwyczajają się do surowszych warunków.
Rozsada w liczbach
Do przygotowania rozsady potrzeba 20-25 dni. Z podkiełkowanych nasion wysianych w pierwszej dekadzie kwietnia otrzymamy gotową do sadzenia rozsadę w pierwszej dekadzie maja. W tym terminie rośliny sadzone w gruncie powinniśmy okryć włókniną bądź folią perforowaną.
Do obsadzenia 10 a (1000 m2) potrzeba około 4 tys. sztuk rozsady, która zajmie 50 m2 powierzchni szklarni, tunelu czy inspektu.
Jaka powinna być rozsada?
- wyrównana pod względem wielkości
- młoda i krępa
- ze zdrowym i dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym
- przy wyjmowaniu sadzonek z doniczek lub pierścieni w powietrzu powinien się unosić zapach świeżych ogórków
- bryła korzeniowa powinna mieć średnicę 8-11 cm
- 3-6 rozwiniętych liści