Podstawowe zasady nawożenia warzyw przypomniał przedstawiciel firmy Yara Wojciech Kopeć podczas styczniowego spotkania zorganizowanego przez firmy Rijk Zwaan i Yara w Ożarowie Mazowieckim.
Badania wykazały, że optymalny wpływ na liczbę i masę korzeni marchwi miało zastosowanie 135 kg N/ha (75 + 60) w postaci nawozów YaraMila Complex i saletry wapniowej. Ta sama dawka okazała się najlepsza w badaniu masy i liczby korzeni zdrowych.
Z kolei doświadczenia z selerem korzeniowym pokazały niższą optymalną dawkę azotu – 110 kg/ha (50 + 60), przekładającą się na masę i liczbę korzeni ogółem i najmniejsze ubytki naturalne korzeni.
Wojciech Kopeć namawiał plantatorów na zlecanie analiz ogrodniczych gleby, nie rolniczych. Są one nieco droższe, ale bardziej dla ogrodników przydatne.
Podkreślał też wagę nawożenia wapniowego i konieczność badania zawartości wapnia w glebie, oprócz sprawdzania pH. Nie zawsze wysokie pH oznacza wysoka zawartość Ca w glebie. Przytaczał wyniki analiz gleb, których pH było wysokie, a zawartość wapnia niska, np. pH – 7,1, a zawartość Ca – 377 mg/l gleby, w innym przypadku pH – 7,0, a ilość Ca – 1120 mg/l gleby.
Amerykańskie badania nawożenia cebuli azotem wykazały, że najlepsza korelacja wielkości cebuli z zawartością w niej suchej masy następuje przy stosunku amonowej (NH4) do azotanowej (NO3) form azotu – 1:3.
W minionym roku w Polsce zanotowano bardzo niski poziom wapnowania. Wedłu Głównego Urzędu Statystycznego w sezonie 2014/2015 wapno nawozowe zastosowano w ponad 130 tys. gospodarstw. W sumie wysiano około 568 tys. ton CaO, czyli o ok. 130 tys. t mniej niż w roku poprzednim. Na 1 ha użytków rolnych zastosowano 39 kg CaO, a w niektórych województwach nawet mniej niż 10 kg CaO/ha. Według szacunków IUNG-PIB w Puławach w celu utrzymania optymalnego odczynu gleby konieczne jest zastosowanie ok. 400 kg CaO/ha/rok. kw