W USA, gdzie kukurydzę cukrową uprawia się na obszarze około 300 tys. ha jest ona niemal warzywem narodowym. Jej roczne spożycie na jednego mieszkańca przekracza 10 kg. W Polsce jemy jej zaledwie 0,5 kg, a obszar uprawy tego warzywa szacuje się na około 10 tys. ha. (...)
Tylko ekstrasłodkie
Na rynek warzyw świeżych poleca się zdecydowanie odmiany z grupy ekstrasłodkich, przede wszystkim ze względu na walory smakowe, ale także ze względów praktycznych. Przemiana cukrów w skrobię w warzywach ekstrasłodkich jest wolniejsza, co pozwala na nieco dłuższe przetrzymanie kolb na roślinie oraz na dłuższe przechowywanie roślin po zbiorze, zachowując jednocześnie odpowiednią jakość handlową. Odmiany ekstrasłodkie można jeść także na surowo – bez gotowania.
Z siewu czy z rozsady?
(...) Kukurydzę można też uprawiać z rozsady. Jest to opcja droższa, wymagająca specjalistycznej sadzarki, ale pozwala na przyspieszenie zbiorów o kilkanaście dni. Możliwość wcześniejszego zbioru daje przewagę na rynku i pozwala na uzyskanie wyższych cen. Przy wysadzaniu rozsady należy zachowywać szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić delikatnego systemu korzeniowego sadzonki.
Termin siewu przypada na koniec kwietnia – początek maja. Kukurydzę wysiewaną wcześniej zaleca się okrywać lekką agrowłókniną, aby uniknąć zniszczeń przez majowe przymrozki. Przemarznięcie nie powinno zniszczyć roślin, odbije się natomiast na terminie zbioru kolb.
Więcej przeczytasz w listopadowym numerze Warzyw i Owoców i Miękkich, str. 36-38