StoryEditor

Pierwiastki korzystne - sód

08.03.2016., 10:20h
Dużą uwagę przywiązujemy do właściwego zaopatrzenia roślin w makroskładniki. Jako producenci warzyw i owoców znamy także rolę mikroskładników. A czy wiemy jakie zadanie pełnią pierwiastki korzystne?

Pierwiastki korzystne to pierwiastki, które mogą poprawić wzrost lub biorą udział w specyficznych procesach biochemicznych niektórych roślin. Jednym z takich pierwiastków jest sód (Na). Korzystnie na jego obecność w glebie reagują chociażby buraki cukrowe.

W glebie pierwiastek ten występuje głównie w minerałach pierwotnych: halicie, saletrze chilijskiej oraz krzemianach. Na terenach użytkowanych rolniczo źródłem sodu są głównie nawozy. Jest on łatwo wymywany do głębszych poziomów, w naszych warunkach klimatycznych jego zawartość wynosi najczęściej 2,3-23 mg·dm-3 gleby. 

Czym charakteryzuje się gleba o dużej zawartości sodu? W stanie suchym może się zaskorupiać, kiedy jest wilgotno staje się natomiast zlewna. W okresach, gdy parowanie przewyższa ilość wody dostarczanej wraz z opadami, sód może się gromadzić w powierzchniowych warstwach gleby prowadząc do jej zasolenia. Skutecznym sposobem, który ogranicza zasolenie węglanem sodu, jest zastosowanie gipsu, który poprawia właściwości fizyczne gleby.
mk

21. listopad 2024 17:35