StoryEditor

Pory po złotnicku

05.09.2020., 00:00h

Lipiec w małopolskim gospodarstwie Arnolda i Dawida Kwiatków minął pod znakiem odmian selera. Sierpień poświęcono odmianom pora.

W końcu drugiej dekady sierpnia pory posadzone na poletkach w gospodarstwie Arnolda i Dawida Kwiatków w Złotnikach (powiat krakowski, gmina Igołomia-Wawrzeńczyce) były gotowe do pokazu. – Rozsadę sprowadzono z firmy Lenders, lidera na europejskim rynku pora – przekazał Jakub Wrona, reprezentujący firmę Luty Jacek.

W minionym roku w trzech lokalizacjach firmy – w Maroku, Portugalii i Holandii – wyprodukowano 350 mln rozsad pora w dwóch technologiach z wielodoniczek i rwaną. Ta pierwsza dotyczy najwcześniejszego terminu produkcji. Do rolnika dociera wyjęta z multiplatów i ułożona w skrzynkach.

W Złotnikach pory posadzono 24 kwietnia w rozstawie 57 x 12 cm (132 tys. sztuk/ha). Wyłącznie odmiany mieszańcowe.

– W tym roku po raz pierwszy można było nabyć w firmie rozsadę ekologiczną – poinformował Jakub Wrona.

Bejo


Bejowskie odmiany zaprezentował Paweł Glanowski. Najwcześniejszą jest 80-dniowa Rally i kolejno Jumper (84 dni) oraz Biker (85 dni). Dłuższą wegetacją cechują się Bowler (100 dni), Surfer (115 dni), Batter i Curling po 120 dni. Najdłużej, bo do połowy kwietnia, udaje się przechować Curling.



Obsada rekomendowana przez firmę w przypadku wszystkich odmian wynosi 140–180 tys. szt./ha. Warto wypróbować nową odmianę Biker.

Enza Zaden


Łukasz Bogaczyk pokazał tylko dwie kreacje – Cherokee i Comanche, zachęcając równocześnie do przetestowania późnej odmiany Oslo.

Cherokee to odmiana przeznaczona na zbiór jesienny. Ma długie tzw. okno zbiorcze – nie przerasta za szybko na grubość. Zalecane terminy: siew – 20 lutego do 10 kwietnia, sadzenie początek maja do 10 czerwca, zbiór – od początku września do końca listopada. 


Odmiana Comanche, dzięki dobremu wyrównaniu może być również uprawiana z siewu wprost do gruntu.

Nunhems (BASF)


Odmiany Krypton, będącej numerem 1 na rynku pora Paweł Dworzański nie musiał przedstawiać, co jednak uczynił. W Złotnikach znalazły się też – bardzo wczesny por letni Linkton oraz jesienne Belton i Longton. Dwie ostatnie można zbierać do końca grudnia.

Tozer Seeds


– Wyłącznym dystrybutorem w Polsce firmy Tozer Seeds jest firma Luty Jacek – oznajmił Jakub Wrona.



Zaprezentował trzy odmiany pora (jeszcze pod numerami): TZ 4686, TZ 6549 oraz TZ 6550. Firma ma siedzibę w Anglii i działa od lat 40. ubiegłego wieku. Jest najbardziej znana z odmian selera naciowego, rukoli, dyni i pasternaku.
Katarzyna Wójcik
24. listopad 2024 08:01