StoryEditor

Przemysłowe odmiany fasoli szparagowej

29.05.2019., 11:56h
Jeżeli planujecie Państwo uprawę fasoli szparagowej z przeznaczeniem na cele przemysłowe przegląd oferty rynkowej jest bogaty. Firmy nasienne proponują na ten sezon kilkanaście odmian. W zależności od wymagań zakładu przetwórczego każdy znajdzie coś dla siebie.
Czas na wysiew fasoli szparagowej jeszcze jest. Jaką odmianę wybrać?

Fasolę szparagową najlepiej wysiewać, kiedy na terenie kraju nie występują już przymrozki. Ten czas przypada na drugą połowę maja i pierwszą połowę czerwca. Odmiana przeznaczona na cele przemysłowe powinna być odporna na choroby, plenna, z wysokim udziałem kształtnych strąków, o ciemnozielonej barwie, ale nie za ciemnej. Najlepiej, żeby podczas zbioru były w podobnej fazie dojrzałości. Pożądaną cechą jest powolne przejrzewanie strąków oraz brak w nich włókna. Preferowana średnica to do 10 mm.

Prezentujemy odmiany fasoli szparagowej rekomendowane do produkcji wielkotowarowej, które przesłały do redakcji firmy hodowlano-nasienne w odpowiedzi na nasze zapytanie.

HiNO „Spójnia”

Arkana – odmiana średnio późna (okres wegetacji 77 dni). Strąki są ciemnozielone, z delikatnym połyskiem, mięsiste, gładkie, bezwłókniste, bez przebarwień i przewężeń. Mają ok. 14 cm długości i ok. 8,2 mm średnicy. Odmiana ma mocny system korzeniowy. Wyróżnia się dobrą zdrowotnością. Jest odporna na antraknozę, również na rasę gamma Colletotrichum lindemuthianum. Ponadto wykazuje wysoką tolerancję na choroby bakteryjne. Smaczna. Po obróbce termicznej zachowuje oliwkową barwę.

KHiNO Polan

Finezja – odmiana średnio wczesna, o 78 dniach wegetacji. Rośliny bez tendencji do wylegania. Strąki ciemnozielone, z połyskiem, długości 12–14 cm, szerokości 0,7 cm, bez włókna. Zawiązują się w środkowej i górnej części rośliny, dojrzewają równomiernie, łatwo się odrywają i nie przerastają. Rośliny o silnym systemie korzeniowym, odporne na wirusa zwykłej mozaiki fasoli, antraknozę, bakteriozę obwódkową. Polecane także do bezpośredniej konsumpcji.

Delfina – odmiana o wegetacji ok. 75-dniowej. Bardzo plenna. Pokrój roślin wzniesiony. Strąki okrągłe w przekroju, ciemnozielone z połyskiem, o 12–13 cm długości. Polecana do mrożenia i konserwowania. Nadaje się do zbioru mechanicznego.

Malwina – odmiana zielonostrąkowa, średnio wczesna. Rośliny bez tendencji do wylegania. Strąki okrągłe, ciemnozielone, z połyskiem, długie (15 cm), bez włókna. Zawiązują się w środkowej i górnej części rośliny. Odmiana odporna na antraknozę i bakteriozę obwódkową.

PlantiCo Zielonki

Elektra – odmiana bardzo wczesna (63 dni wegetacji), plenna. Strąki długości 12–15 cm, mięsiste, bezwłókniste. Polecana do wczesnych siewów pod osłonami i późniejszych do połowy lipca. Odmiana odporna na antraknozę i bakteriozę. Charakteryzuje się wysokim udziałem plonu handlowego w plonie ogólnym. Polecana do przetwórstwa (mrożenie, konserwowanie) i bezpośredniego spożycia.

Majorka – odmiana średnio późna (80 dni wegetacji), plenna. Strąki ciemnozielone, grube i długie (15–16 cm). Rośliny wysokości 50–55 cm mają silny system korzeniowy, są odporne na antraknozę i tolerancyjne wobec bakteriozy. Strąki nadają się do produkcji łamanej fasoli, do mrożenia oraz do bezpośredniego spożycia. Skoncentrowane dojrzewanie, wysokie osadzenie strąków. Równomierne dojrzewanie i wysokość roślin ułatwia zbiór mechaniczny.

PNOS Ożarów Maz.

Esterka – odmiana średnio wczesna, o wegetacji 70–75 dni. Rośliny o krzaczastym, zwartym pokroju, wysokości do 50 cm, ze strąkami osadzonymi w środkowej części. Strąki zielone, o długości 13–15 cm, średnicy 1 cm, proste, bez przewężeń, gładkie, bezwłókniste. Długo utrzymują wartość konsumpcyjną. Odmiana plenna, odporna na antraknozę, tolerancyjna na bakteriozę obwódkową. Dobrze znosi suszę.

Maxela – odmiana średnio wczesna o 70-dniowej wegetacji. Rośliny wysokie, krzaczaste, ze strąkami osadzonymi w górnej części. Strąki jasnokremowe, proste, bez przewężeń, lekko spłaszczone, długości 12–14 cm, bezwłókniste, bardzo smaczne. Plenna. Odporna na antraknozę i mało podatna na bakteriozę obwódkową. Rośliny nie wylegają.

Seminis

Bartava – odmiana o zielonych strąkach i o krótkim okresie wegetacji (ok. 65 dni), przydatna do wczesnych zasiewów (znaczne przyśpieszenie kampanii), do wypełnienia luk (np. po długotrwałych opadach deszczu), a także jako poplon (np. po grochu). Jest bardzo plenna. Wyróżnia się jednoczesnym dojrzewaniem strąków oraz łatwością ich odrywania (dojrzałe strąki odrywają się bez szypuł), co przekłada się na szybki zbiór.

Timgad – odmiana o 6 dni późniejsza niż Bartava. Stabilnie plonuje na różnych stanowiskach (np. nienawadnianych) i przy zmiennej pogodzie. Nie ma tendencji do piętrowania w warunkach stresowych oraz wolniej wykształca ziarna w strąkach, co przy zbiorze kombajnowym zapewnia jednorodny surowiec do mrożenia. Ma silniejszy wigor od początku wzrostu, lepiej zakrywając międzyrzędzia.

Unidor – odmiana o intensywnie złocistożółtych strąkach, prostych i błyszczących, nietworzących włókien i wyściółki pergaminowej. Wyróżnia ją duża zdrowotność i tolerancja na stresowe warunki uprawy.

Beronia – odmiana o płaskich strąkach. Ma wyższą tolerancję na mechaniczne uszkodzenia oraz przebarwienia strąków powodowane przez czynniki atmosferyczne. Strąki są wysoko zawieszone, o niskiej zawartości włókien oraz z bardzo wolno dorastającymi nasionami. Rośliny niepodatne na wyleganie.

Syngenta

Momentum – odmiana średnio wczesna, do siewu wiosną i w poplonie. Ma ciemnozielone strąki, długie – 13–14 cm i proste. Rośliny mają wzniesiony pokrój i silny wigor. Wyróżniają się wysoką odpornością na zrzucanie kwiatów i zawiązków pod wpływem temperatury. Równomiernie kwitną i wyrównanie rozpoczynają okres zbioru. Okno zbiorcze jest długie –późno pojawia się pergaminowa wyściółka i zgrubienia na strąku. Wysoko plonuje nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych. Nadaje się do zbioru kombajnem. Odporna na bakteriozę obwódkową (rasa 1, 2).

Opportune – odmiana średnio wczesna. Strąki ma długie – 15–16 cm, zielone. Rośliny o wzniesionym pokroju, silnym wigorze i mocnym systemie korzeniowym. Plenne. Wykazują tolerancję na upał i suszę – nie zrzucają kwiatów i zawiązków. Długie okno zbiorcze. Wyrównane kwitnienie i zbiór. Odporna na antraknozę.

Maciej Kania
Źródło: Marta Szyperek – na podstawie artykułu z numeru 6/2019 WiOM, fot. firmowe

18. listopad 2024 07:38