StoryEditor

Ryzykowne następstwo upraw

21.06.2020., 00:00h

W normalnej rotacji upraw niezwykle ważna jest znajomość oddziaływania jednego gatunku na drugi oraz ich wymagań nawozowych. Odpowiednio ustalony płodozmian daje wiele korzyści, przede wszystkim chroni przed chorobami i szkodnikami oraz wzbogaca glebę.  

Typowa rotacja 

Jedną z głównych zasad prawidłowej rotacji jest unikanie uprawy po sobie na danym stanowisku roślin z tej samej rodziny botanicznej. Z uwagi na wspólne agrofagi i patogeny oraz ryzyko bytowania form przetrwalnikowych w glebie, przerwa między nimi powinna wynosić co najmniej 4 lata. Krótsza lub jej brak może prowadzić do zmęczenia gleby, co ostatecznie wpływa na znaczne obniżenie plonów. Od 2004 r. rotacja upraw jako jedno z zaleceń integrowanej ochrony roślin stała się niejako obowiązkiem. Przy układaniu płodozmianu w pierwszej kolejności należy zatem uwzględnić potrzeby pokarmowe warzyw, dając pierwszeństwo najbardziej wymagającym gatunkom, np. kalafiorowi, brokułowi, kapuście pekińskiej, ogórkowi, dyni i porowi. 

Przedwczesna likwidacja 

Ustalenie rotacji w normalnych warunkach jest często bardzo trudne. Jednak zdarzają się sytuacje jeszcze trudniejsze. Z uwagi na zmienność warunków pogodowych (przemarznięcia), jak również niszczące działanie wielu czynników chorobotwórczych lub żerowanie szkodników, plantacje czasami muszą być przedwcześnie likwidowane, kiedy zaczęto już stosować określony program ochrony chemicznej.

 
22. listopad 2024 16:56