Problem ograniczania Fusarium i odchwaszczania cebuli w dobie wycofywanych środków ochrony roślin, zwłaszcza w gospodarstwach uprawiających cebulę w monokulturze, jest coraz większy. Wycofanie m.in. bromoksynilu czy chloroprofamu mocno uszczupliło zestaw narzędzi do walki z chwastami. O tym, jak w takiej sytuacji poradzić sobie z niechcianą roślinnością i jak ochronić plantację przed chorobami mówiła Karolina Dziubek, techniczny manager ds. ochrony upraw z firmy Agrosimex.
Ekspertka przypomniała, że w sezonie 2020/2021 mieliśmy do czynienia z silną presją ze strony chwastów. Było to spowodowane ograniczoną paletą herbicydowych substancji aktywnych i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto w gospodarstwach, w których uprawiany jest ziemniak pojawiał się problemy z samosiewami ziemniaków w cebuli. A dość mokre lato sprzyjało pojawianiu się chorób, takich jak mączniak rzekomy, alternarioza czy fuzarium. Na plantacjach cebuli można było zaobserwować także silną presję ze strony szkodników. Tu we znaki producentom dały się głównie wciornastki.
Jak ograniczyć problem Fusarium?
Karolina Dziubek przypomniała, że Fusarium może ujawniać się w całym okresie sezonu wegetacyjnego cebuli. Na początku powoduje zgorzele siewek, a w późniejszym etapie fuzaryjną zgniliznę cebuli. Ta choroba często występuje na plantacji wraz z różowieniem korzeni. Skutecznym narzędziem w ograniczaniu tych chorób jest właściwe zmianowanie i agrotechnika – uregulowanie stosunków wodno-powietrznych.
Do walki z chorobami odglebowymi w uprawie cebuli nasza prelegentka poleca preparat Xilon WP, który zawiera Trichodermę asperellum - szczep T34. Dawka środka jest niewielka, bo wynosi 0,25 kg/ha. Szczep charakteryzuje się szybkim namnażaniem w glebie. Jest zarejestrowany w wielu uprawach, m.in. cebuli, szalotce, czosnku, porze przeciwko zgorzelom siewek i sadzonek powodowanym przez Fusarium i Phytium. Jak działa Trichoderma?
- Trichoderma pasożytuje na grzybach chorobotwórczych. Owija się wokół patogena, redukując zdolność do infekcji. Poza tym wytwarza enzymy działające toksycznie na patogen. Kolonizuje także strefę korzeniową, tworząc barierę ochronną pomiędzy korzeniem a patogenami. Warto zauważyć, że trichodrema nie wnika do wnętrza korzeni, nie ma więc negatywnego wpływu na roślinę – mówiła Karolina Dziubek.
Preparat ten należy zastosować przed siewem cebuli – poprzez oprysk lub linie kroplujące.
Z doświadczenia przeprowadzonego przez Agrosimex wynika, że zastosowanie Xilona w cebuli zredukowało kolonie Fusarium o 70 proc.
Odchwaszczanie cebuli
Choć ubiegła wiosna była sucha i chłodna, to późniejsze opady deszczu uaktywniły herbicydy zalegające w glebie, powodując fitotoksyczność, a w skrajnych przypadkach - wypadanie roślin.
- Dodatkowo te niekorzystne warunki przyczyniły się do wschodzenia roślin „na raty”, przez co trudno było utrafić w odpowiedni moment zabiegów powschodowych. Na jednej plantacji były więc rośliny w stanie pierwszego liścia flagowego i dopiero co wschodzące – mówiła Dziubek.
Trudno więc było trafić z terminem odchwaszczania, a zabiegów herbicydowych w trakcie sezonu trzeba wykonać kilka.
Po siewie cebuli najczęściej stosuje się pendimetalinę. Agrosimex proponuje tu Pendigan Strong w dawce około 2-2,5 l/ha 3-4 dni po siewie. To trochę niższa dawka niż rejestracyjna, ale warto ją obniżyć, jeśli w późniejszych zabiegach też planowane jest zastosowanie tej substancji.
- Tego zabiegu nie należy opóźniać – zaznaczyła ekspertka.
Zwróciła uwagę, by nie wykonywać zabiegów doglebowych innymi substancjami tuż przed wschodami cebuli.
- Nie jesteśmy w stanie przewidzieć pogody, a może się zdarzyć tak, że przyjdą opady deszczu, które przemieszczą substancję, co może spowodować wypady cebuli. Stosujmy pendimetalinę, a inne substancje zostawmy do zabiegów powschodowych – wyjaśniła.
Pendimetalinę w niewielkiej dawce 0,25 l/h można zastosować w fazie zgiętego kolanka. Jak mówiła Dziubek, nie zwalczy ona chwastów, ale mocno ograniczy ich wschody. Ważne, by zastosować ten preparat przy wyrównanych wschodach cebuli. W fazie flagi najlepiej wstrzymać się z ochroną herbicydową, ponieważ jest to newralgiczny moment, wrażliwy na fitotoksyczność.
- Kolejny zabieg wykonujemy w fazie pierwszego liścia. Idealnie byłoby, gdyby pierwszy liść właściwy miał długość minimum 4 cm. Wówczas możemy zastosować mieszaninę w niewielkich dawkach Lentagranu, Bandura i Pendimetaliny – wyjaśniła
Następne zabiegi należy wykonać po 7-10 dniach. Wtedy możemy już delikatnie podnosić dawki preparatów. Następnie warto wykonać zabieg preparatem doglebowym np. Boxerem 800 C lub Wing P. Ten oprysk ma na celu zapobiec zachwaszczeniu wtórnemu.
Więcej o ochronie fungicydowej i herbicydowej cebuli dowiesz się z filmu poniżej! Zapraszamy do oglądania!