StoryEditor

Spotkanie cebulowe w Dwikozach

31.08.2016., 10:41h
W Dwikozach koło Sandomierza 14 sierpnia firma handlowa AK i Pawilon Ogrodniczy zorganizowała spotkanie cebulowe. Firmami sponsorującymi były: Bejo, Dropplant, Enza Zaden, Polan, ICL i BASF. 

– To pierwsze spotkanie tego typu w moim gospodarstwie – mówił Adam Koczoski. – Uprawą cebuli zajmuję się od 20 lat. W tym roku na powierzchni 1 ha założyłem system nawadniania kroplowego. To wygodniejsze rozwiązanie niż deszczowanie plantacji. Korzyścią jest także możliwość łatwego podania nawozów w formie fertygacji oraz mniejsze zużycie wody. Ze względu na precyzyjne jej dostarczanie, bezpośrednio do gleby, bez zwilżania nadziemnych części roślin, mniejsza jest presja chorób grzybowych. Rośliny nawadniane i nawożone wtedy, kiedy tego potrzebują, stale rosną, mają bujniejszy szczypior, co przekłada się na lepsze i intensywniejsze oddychanie, czyli przyrost zgrubień. – Bez odpowiedniego nawadniania trudno uzyskać plon wysokiej jakości – mówi pan Koczoski. – Obecnie jest ona priorytetem. Szacowany plon cebul to 80 t/ha, ale bez problemu można uzyskać 100 t. Koszt założenia systemu nawadniania kroplowego na 1 ha to 7 tys. zł. W tym roku nasiona cebuli wysiano 25 marca, w zagęszczeniu 3 jedn./ha. 

Odmiany. Na powierzchni 1 ha największą część zajmowała nowa odmiana Red Lady F1 (Bejo) wyróżniająca się plennością oraz wyrównaniem  cebul o czerwonej, błyszczącej łusce. Z hodowli Takii Seed (Enza Zaden) można było zobaczyć wczesne odmiany o czerwonej łusce: TTA-502 i TTA-752. W doświadczeniu znalazły się także odmiany o żółtej łusce – Petra F1 i Polana F1 hodowli KHNiO Polan. Petra to odmiana wczesna, Polana – średnio wczesna. – W okresie pełni wegetacji roślin odwiedziłem wiele gospodarstw z uprawą cebuli w różnych rejonach Polski – mówił Dariusz Kacprzak. – I widzę różnicę. Tutaj, w Dwikozach, rośliny mają mocniejszy, lepiej rozbudowany system korzeniowy i silniejszy szczypior oraz bardziej wyrównane cebule niż te nawadniane za pomocą deszczowni.

Ochrona. – O uprawie cebuli na danym stanowisku należy pomyśleć rok wcześniej. Pozostałości herbicydów długo zalegających w glebie po uprawie zbóż mogą całkowicie zniszczyć plantację. Ryzyko jest jeszcze większe w latach suchych, kiedy substancje wolniej się rozkładają – mówił Maciej Wita (BASF). – Z wyprzedzeniem należy wykonać analizę chemiczną gleby metodą ogrodniczą, aby określić zawartość składników oraz pH. Najodpowiedniejsze dla cebuli to 6–6,5.

 

Do ochrony przed chwastami można stosować Stomp Aqua 455 CS (pendimetalina). Środek w nowej formulacji ma większe stężenie substancji czynnej i nie brudzi opryskiwacza. Cabrio Duo 112 EC (dimetomorf, piraklostrobina) zabezpieczy rośliny przed mączniakiem rzekomym. Signum 33 WG zarejestrowany jest do zwalczania mączniaka rzekomego i alternariozy, a dzięki zawartości boskalidu (z grupy SDHI) jest jeszcze lepszym rozwiązaniem w przypadku wystąpienia Stemphylium. Dawka: 1 kg/ha + siarczan  magnezu w ilości 4 kg. msz

23. listopad 2024 01:48