StoryEditor

Spotkanie Cebulowe z GreenYard – wyzwania i zagrożenia

14.01.2021., 00:00h

To już 49. spotkanie organizowane przez miesięcznik WiOM Warzywa i Owoce Miękkie. Poświecono je cebuli – ochronie, nawadnianiu i odmianom. Nie zabrakło też dyskusji o aktualnej sytuacji na cebulowym rynku.

Greenyard: cebula w roli głównej

O znaczeniu cebuli dla zakładu przetwórstwa GreenYard opowiedział Wojciech Krause, który kieruje działem surowcowym od 7 miesięcy.

– Miniony rok był trudny dla uprawy cebuli. Po okresie wiosennej suszy, ulewne deszcze na Kujawach zniszczyły plantacje, utrudniały zbiór i uzyskanie surowca dobrej jakości. Uważam, że sezon skupu był dobry – odebraliśmy cebulę po cenie kontraktowanej - zaznaczył.

Dodał, że firma planuje w tym roku zwiększyć kontraktacje, jest także zainteresowana pozyskaniem większych ilości cebuli ekologicznej. 

Jak walczyć z chorobami?

Magdalena Sobocińska, ekspert ds. skuteczności środków ochrony roślin, opowiedziała o możliwościach ochrony cebuli przed mączniakiem rzekomym, Fusarium sp. oraz Stemphylium vesicarium przy zastosowaniu dostępnych środków ochrony roślin (stan na 3.01.2021).

W ostatnim czasie nie odnowiono zezwoleń dla kilku ważnych substancji czynnych – mankozeb, tiofanat metylu, benalaksyl czy bromoksynil. Stemphylium jest więc ogromnym zagrożeniem. Trzeba na bieżąco śledzić zmiany w rejestrze.

W 2022 i 2023 r. roku mija termin stosowania dla środków (zawierających dwie substancje czynne) takich jak: Luna Experience 400 SC, Signum 33 WG, Scorpion 325 SC czy Nordox 75 WG. Wycofanie mankozebu stosowanego do zwalczania mączniaka rzekomego na cebuli spowoduje wykreślenie z rejestru wielu środków przeznaczonych do ochrony cebuli, również tych w których substancja ta występuje w mieszaninie z innymi substancjami tj. dimetomorf, cymoksanil, metalaksyl. Do zwalczania tej choroby zostaną te środki, które zawierają azoksystrobinę i miedź. Przed Fusarium sp. może ochronić preparat Polyversum WP (Pythium oligandrum) przeznaczony do ochrony cebuli przed fuzaryjnym różowieniem korzeni. Jedynym sposobem jest umiejętne zarządzanie plantacją cebuli, związane z praktykowaniem zasad integrowanej ochrony upraw. 

Ograniczyć Fusarium

O tym jak ograniczyć Fusarium w uprawie cebuli, mówiła Karolina Dziubek z Agrosimexu. Aby ograniczyć fuzaryjne gnicie cebuli od piętki, ważne jest zmianowanie i właściwa agrotechnika np. poprawiająca stosunki powietrzno–wodne. Na choroby odglebowe firma proponuje Xilon WP zawierający Trichoderma asperellum, szczep T34. Przeciwdziała on zgorzelom siewek i sadzonek, powodowanym przez Fusarium spp. i Pythium spp. Dawka 0,25 kg/ha. Aplikacja w formie oprysku i wymieszanie z glebą.

Adiuwanty redukują dawki i koszty 

Adam Wachowski z Agromixa mówił jak podnieść skuteczność środków ochrony poprzez stosowanie adiuwantów. Firma oferuje adiuwanty z serii Premium, m.in. Atpolan Soil Maxx. Dzięki niemu herbicyd zastosowany doglebowo dokładnie penetruje całą strefę kiełkowania chwastów i chwasty łatwiej pobierają substancję czynną. Herbicyd nie przemieszcza się z wodą opadową poza strefę kiełkowania chwastów, co ogranicza pobieranie przez korzenie roślin uprawnych i wystąpienie fitotoksyczności oraz skażenie wód gruntowych. W zabiegach powschodowych adiuwanty zapewniają wysoką retencję cieczy roboczej na liściach, ograniczają jej znoszenie.

Cebule od Hazery

Firma specjalizuje się w hodowli odmian cebuli. Oferuje nasiona naturalne, nasiona precyzyjne a także precyzyjne podkiełkowane - wszystkie zaprawione fungicydem. Zaletą nasion podkiełkowanych jest to, że pobudzone pozwalają na uzyskanie wyrównanego kiełkowania i wschodów, mogą być wysiane wcześniej przy niższej temperaturze, łatwiej jest też zwalczać chwasty w uprawie. Większy jest plon handlowy.

Na ten sezon z odmian typu rijnsburger firma proponuje najwcześniejszą Fasto F1 – można ją zbierać w pierwszej połowie sierpnia. Daje wysoki plon cebul bardzo twardych –tak jak Dormo. Centro jest gotowa do zbioru zaraz po Fasto. Kolejna – Dormo – nadaje się do bardzo długiego przechowywania, jej łuska jest bardzo mocna. Nowością jest Paradiso o złotobrązowej łusce, nadaje się do sprzedaży na rynku warzyw świeżych (worek). W typie amerykańskim nowością jest Prelesco F1 o 110 dniach od wysiewu, polecana do uprawy z rozsady. Cebule maja wielkość 60–80 mm. Można je przechowywać do stycznia. Wyróżniają się wysoką odpornością na jarowizację. 

Walka z chorobami odglebowymi

O tym jak razić sobie z chorobami odglebowymi cebuli mówił Szczepan Grochowski z BioAgris. Polyversum WP zawiera grzyba Pythium oligandrum. Jest preparatem biologicznym. Przed różowatością korzeni cebuli działa zapobiegawczo oraz interwencyjnie – wtedy trzeba zastosować dawkę 250–300 g na ha w dawce wody 800–1000 l wody, najlepiej w dzień pochmurny, w tracie mżawki. Konieczne jest wpłukanie preparatu do gleby. Dawkę 150 g/ha stosuje się w początkowej fazie występowania choroby. Po zabiegach chemicznych należy stosować go po 5 dniach. Potem warto zastosować BlackJak, który pobudza roślinę do tworzenia nowych korzeni, odbudowy systemu korzeniowego. Adiuwant Protector (zawiera pinolen) poprawia przyczepność agrochemikaliów, dlatego stosuje się go w dawce 300 ml na ha z środkami kontaktowymi, 150 ml z systemicznymi. Na roślinie utrzymuje się do 10 dni po zabiegu. 

Nawożenie kroplowe cebuli

Tułecki Krzysztof z firmy Rivulis, oferującej systemy nawadniania i nawożenia, opowiedział o zaletach stosowania nawożenia kroplowego cebuli. Jest lepsza efektywność nawadniania, co redukuje zużycie wody, efektywniejsze jest nawożenie, mniejsze ryzyko występowania chwastów oraz chorób grzybowych. Jak wykazały doświadczenia, dzięki nawożeniu kroplowemu plon cebuli może być o 40 proc. wyższy.

Oferta Seminis

– Proponujemy państwu promocję 5 + 1 na cebule rijnsburger odmiany Rockito, Shackito, SV3555ND, Packito i Bossito – mówił Mariusz Kąkol, przedstawiciel Seminis. Wszystkie te odmiany wyróżnia silny system korzeniowy, co powoduje ze radzą sobie w trudnych warunkach. 

Shackito to najwcześniejszy rijsnburger w ofercie. Cebule są gotowe do zbioru w połowie sierpnia.  SV3557ND dobrze dobrze sprawdza się w suche lata. Może być przechowywana do końca marca. Rockito to jedna z najtwardszych cebul na rynku. Packito wyróżnia się ładną łuską, polecana do sprzedaży na worek. Ma cienką szyjkę, mocny system korzeniowy. Bossito to nowość o wegetacji 124–130 dni. Charakteryzuje ją ciemniejsza barwa łuski. Cebule są duże (60 +), na rynek warzyw świeżych i do obierania.

Marta Szyperek

OBEJRZYJ CAŁE WEBINARIUM!


25. listopad 2024 12:42