Największym producentem szparagów na świecie są Chiny – uprawia się je tam na 70,0 tys. ha. Po nich najwięcej szparagarni znajduje się w Peru – 25,0 tys. ha i Niemczech – 22,0 tys. ha. Na kolejnym miejscu są Meksykanie – 16,0 tys. ha upraw.
Spośród wszystkich wymienionych państw areał upraw szparaga najszybciej wzrasta w Meksyku. Dzieje się tak, ponieważ większość szparagów trafia na amerykański rynek. Meksykańska produkcja rywalizuje z peruwiańską. Dla Peru, które dostarcza 15% światowej produkcji tego warzywa, również głównym rynkiem zbytu są Stany Zjednoczone. Peru jest obecnie największym eksporterem szparagów na świecie. Mimo to nie jest w stanie spełnić światowego zapotrzebowania.
W Peru są dwa okresy zbiorów w ciągu roku. Pierwszy trwa od stycznia do maja/czerwca, a drugi od września aż do lutego. Oznacza to, że tamtejsi producenci są w stanie dostarczać szparagi prawie przez cały rok. Większość plantacji jest zlokalizowana na wybrzeżu, w dolinie Ica, która charakteryzuje się słonecznym klimatem i niewielką sumą opadów. Oprócz szparagów uprawia się tam również winogrona.
W Europie z uprawy zielonych szparagów słynie hiszpańska Granada, co roku zakłada się tam około 100 ha nowych szparagarni, na których sadzi się około 2 mln roślin. Hiszpanie przewidują, że wielkość produkcji podwoi się w przeciągu 4 lat. Sezon trwa tam o połowy marca do połowy czerwca. Szparagi z Granady są eksportowane do Belgii, Holandii oraz do Niemiec.
Źródło: freshplaza.com