Dziś jesteśmy w gospodarstwie ekologicznym Piotra Woźnickiego w Sątyrzu Pierwszym (woj. zachodniopomorskie), gdzie wraz z ekspertami i zaproszonymi gośćmi rozmawiamy o uprawie ekologicznych warzyw. Pogoda nam sprzyja, bo jest przyjemnie chłodno i nie pada deszcz.
Pan Piotr wraz z żoną Jolantą prowadzą gospodarstwo liczące ponad 200 ha. Jest ono certyfikowane od 2006 roku, a warzywa rosną aż na 40 ha. Uprawiają głównie ogórka gruntowego (odmiany Sonata, Karaoke, Alianz i Octopus), buraka (odmiana Monty) oraz kapusty: Kamienną Głowę i różne odmiany z hodowli Bejo. W prowadzeniu ekologicznego gospodarstwa sprzyja im jego położenie – wśród lasów, z daleka od pól uprawianych konwencjonalnie.
Gdzie państwo Woźniccy sprzedają swoje produkty? Część idzie na rynek świeży - głównie do sklepów i pośredników. Resztę, w ramach sprzedaży bezpośredniej kiszą, by później zaopatrzyć w nie pobliskie bazarki i sklepy. Sporo sprzedają też na targu w Szczecinie. Przetwarzają 70 proc. swoich upraw.
Uczestnicy dzisiejszego spotkania mają więc świetną okazję, by porozmawiać z praktykami, podpatrzyć ich różnorodną plantację i dokonać przeglądu upraw. W części merytorycznej spotkania goście wysłuchają prof. Jolanty Kowalskiej z Instytutu Ochrony Roślin z Poznania, która podpowie m.in. jakie są aktualne możliwości ekologicznej ochrony warzyw. Wybierzemy także „Superekologa Roku 2021”. W programie przewidzieliśmy również panel dyskusyjny.
Już niebawem na naszym portalu pojawi się relacja z imprezy, a póki co wrzucamy zdjęcia.