Nowoczesny rynek hurtowy i możliwości współpracy z rolnikami przedstawi prezes Rynku Hurtowego w Broniszach Janusz Byliński. Spółka od 25 lat jest najważniejszym ogniwem tradycyjnego kanału dystrybucji warzyw, owoców i z powodzeniem wywiązuje się ze swego najważniejszego zadania - zaopatrzenia aglomeracji warszawskiej, województwa mazowieckiego i województw ościennych w świeże owoce i warzywa w myśl zasady „prosto z pola na stół”. Szacunkowa roczna sprzedaż owoców i warzyw na Rynku to prawie 1.200.000 ton. Obroty wzrastają szczególnie w sezonie owoców miękkich oraz w okresach przedświątecznych, kiedy na Rynek wjeżdża nawet do 5 tys. pojazdów dziennie.
Z kolei Anna Kaszewiak reprezentująca rynek w Broniszach zdradzi nam 7 grzechów głównych operatorów żywności, z których trzeba się spowiadać m.in. przed sanepidem.
Natomiast Krzysztof Karpa, dyrektor Biura Administracji Rynku w Broniszach wyjaśni, jak Rynek radzi sobie z resztkami roślinnymi.
W naszym studiu gościmy też prof. Jolantę Kowalską z Instytutu Ochrony Roślin, która zaprezentuje ekologiczne środki ochrony roślin jako uzupełnienie chemicznej metody ochrony warzyw.
O minimalizacji pozostałości środków ochrony roślin opowie natomiast Arkadiusz Sławiński z firmy UPL, głównego partnera seminarium.
Magdalena Sobocińska – ekspert ds. oceny skuteczności środków ochrony roślin nakreśli drogę do rejestracji środka ochrony roślin.
Producentów warzyw, a szczególnie tych produkujących odpady biologiczne (obieralnie warzyw, producenci włoszczyzny, itd.) powinno zainteresować wystąpienie Sławomira Gacki z firmy Probiotics, który nauczy nas, jak z odpadów zrobić „złoto“. Okazuje się, że można zagospodarować resztki korzystając z probiotechnologii, czyli naturalnej technologii opierającej się na kompozycjach pożytecznych mikroorganizmów i innych naturalnych komponentach.
Zapraszamy do oglądania!