W skali światowej zapotrzebowanie na zielone szparagi wzrasta. Szacuje się, że całkowita powierzchnia uprawy tego warzywa na świecie wynosi 200 tys. ha. W czym spory udział ma szparag zielony, bo ponad 65%. Jeszcze 12 lat zielone wypustki stanowiły mniej niż 50% wszystkich zbieranych szparagów.
Klimat do uprawy szparagów
Zielone szparagi można z powodzeniem uprawiać w klimacie chłodnym, umiarkowanym, ciepłym i gorącym. Najważniejszymi państwami produkującymi szparagi są Peru oraz Meksyk. W Peru, dzięki odpowiedniemu klimatowi, szparagi na różnych plantacjach zbiera się przez okrągły rok.
Technologia uprawy szparagów
Większość zielonego szparaga jest uprawiana w gruncie, co w naszym klimacie umożliwia zbiór wypustek od kwietnia do czerwca. Aby wydłużyć sezon zbiorów można zastosować szereg innowacji: ogrzewane szklarnie i tunele, tunele nieogrzewane wysokie i niskie czy uprawę przyspieszoną.
Stanowisko dla szparagów
Optymalnym stanowiskiem pod uprawę zielonego szparaga jest miejsce osłonięte z delikatnym skłonem. Najlepsze są gleby piaszczyste, które umożliwiają głębokie korzenienie się karp. W porównaniu z uprawą białego szparaga, gleba przeznaczona pod szparagarnię może być bardziej zakamieniona, ponieważ zielone szparagi zbiera się nad ziemią.
Metody zakładania szparagarni
Szparagarnię zakłada się przy użyciu jednej z trzech metod. Najpopularniejszą jest sadzenie rocznych karp. Rzadziej stosowane jest zakładanie plantacji z rozsady doniczkowej czy bezpośredniego wysiewu nasion do gruntu. Zagęszczenie roślin wynosi najczęściej 25–30 tys. roślin/ha. Optymalna głębokość sadzenia karp dla zielonego szparaga wynosi 15–20 cm.
Zabiegi przed założeniem szparagarni
Przed założeniem plantacji wykonuje się głęboszowanie, które spulchnia podglebie i zapewnia dobry drenaż. Kolejną ważną rzeczą jest zniszczenie chwastów wieloletnich i innych. Zakładając szparagarnię nie wolno pomijać nawożenia organicznego. To jedyny moment by zasilić glebę obornikiem w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Warto też wykonać analizę chemiczną, która jasno określi, których składników brakuje w glebie.
Zbiory szparagów
Zbiory zielonego szparaga rozpoczynają się w pierwszym roku posadzeniu i trwają 2–4 tygodni. W kolejnym sezonie czas zbioru wydłuża się do 4–6 tygodni, by w trzecim roku rolnik uzyskał pełen zbiór. W polskim klimacie pod koniec wegetacji pędy żółkną i zasychają, co oznacza, że cukry przemieściły się do korzeni. Kiedy pędy stają się łamliwe usuwa się je z plantacji albo pali.
Nawadnianie szparagarni
Szparag jest uważany za jedną z najbardziej tolerancyjnych na suszę roślin uprawnych. Mimo, to korzystnie reaguje na nawadnianie, szczególnie po posadzeniu, gdy panują suche warunki. W trakcie sezonu wegetacyjnego rośliny wykazują największe zapotrzebowanie na wodę w czasie pierwszych miesięcy wzrostu pędów asymilacyjnych. mk