Za straty w plonach są odpowiedzialne czynniki pogodowe, takie jak opóźniona wegetacja, która przyczyniła się do większego niż normalnie natężenia chorób. Wpłynęły na to również mrozy, upalna pogoda i powodzie.
Cebula, która zwykle stanowiła aż 1/3 wielkości całej produkcji warzyw, w tym roku plonowała słabiej. Austriaccy rolnicy zebrali jej jedynie 163,3 tys. ton, przyczyną niskich zbiorów było wystąpienie na plantacjach mączniaka rzekomego.
W porównaniu z ubiegłym rokiem w Austrii odnotowano prawie 50% wzrost produkcji marchwi, do poziomu 98,5 tys. ton. Rok temu niskie plony były spowodowane długotrwałą suszą. Producenci zebrali także 13,1 tys. ton selera korzeniowego.
Mimo zwiększenia areału, który obsiano groszkiem, jego plony były niższe niż w słabym, ubiegłym sezonie. Odpowiedzialne za to było wystąpienie chorób wirusowych na plantacjach. Czosnku w Austrii zebrano 1 000 ton.
Warzyw kapustowatych, liściowych i łodygowych zebrano w sumie 141,3 tys. ton. Zbiory samej sałaty wyniosły 48 tys. ton, o 20% więcej niż rok temu, a kapusty 42,5 tys. ton.
Austriacy zebrali w tym sezonie 47,5 tys. ton ogórków, a papryki 14,1 tys. ton. Niskie plony papryki spowodował m.in. brak dostatecznej ilości światła wiosną.
Ponad 30% wyższe niż rok temu były plony kukurydzy cukrowej (14 tys. ton). Stało się tak z prostego powodu, zwiększyła się powierzchnia nasadzeń tego gatunku. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku dynii (+16% – 17,5 tys. ton) oraz cukinii (+25% – 6,2 tys. ton).
Źródło: freshplaza.com