Z grona organizatorów, przybyłych uczestników powitał Maciej Wita – BASF Polska i Ireneusz Znyk, Zrzeszenie Producentów Owoców i Warzyw w Łowiczu.
Partnerami spotkania były firmy nasienne Hazera i HM Clause, i to m.in. ich hodowli odmiany były prezentowane na polu Gospodarzy, oraz firma ADOB, która zadbała o odpowiednie odżywienie uprawiany pomidorów, jak również Grupa Producentów Rozsad KRASOŃ – dostawca sadzonek do założenia prezentowanej podczas warsztatów plantacji.
Przedstawiono ofertę i wiedzę kompletną, obiektywna i obejmująca każdy etap produkcji pomidora.Prezentację odmian rozpoczęła Izabela Lagierska z firmy Nunhems, która od ubiegłego roku przynależy do firmy BASF. Omówiła dwie kluczowe odmiany – GUADIVIA i RED SKY – obydwie przystosowane do zbioru kombajnowego, o kompaktowym pokroju i wysokim potencjale plonotwórczym. Pierwsza jest znaną na rynku odmianą bardzo wczesną, zaś druga, to typ zupełnie wyjątkowy – odmiana średnio wczesna-średnio późna.
Michał Lewandowski z firmy Hazera m.in. przedstawił obecne na polu odmiany szczególnie polecane do zboru kombajnowego – EDIMAR i JET – obydwie odznaczające się bardzo dobrym zawiązywaniem i wysokim plonowaniem. Jet to odmiana najwcześniejsza, o owocach masy 60–70 g, natomiast Edimar – średnio wczesna do wczesnej, o owocach nieco większych 80–90 g.
Przedstawicielka firmy HM Clause – Dorota Wielgat – opowiedziała o nowościach z oferty sprzedażowej dla przemysłu, rosnących na plantacji, tj. o odmianie ZEPLIN – bardzo wczesnej i odpornej na suszę, o owocach z intensywnie czerwoną barwą skórki i miąższu, oraz C317 – przeznaczonej do najwcześniejszych nasadzeń i łączącej w sobie cechy bardzo dobrego plonu o małym ubytku galaretki w owocach podczas przerobu.
Z zakresu ochrony roślin, zastosowanej na plantacji Państwa Kołodziejskich, informował Maciej Wita, BASF Polska. Wśród aplikowanych produktów był fungicyd DAGONIS, zawierający w swoim składzie dwie substancje czynne, w tym jedną – xemium – dotychczas niezarejestrowaną i niestosowana w ochronie warzyw polowych. W krajowych warunkach uprawowych pomidora gruntowego środek ma zastosowanie do ochrony przed alternarioza, w zalecanej dawce jednorazowej 1,0 l/ha.
W programie nawożeniowym, dla prezentowanej podczas warsztatów plantacji, uwzględniono m.in. produkty firmy ADOB z linii ADOB ProFit, dostarczające podstawowych składników NPK i niezbędnych mikroelementów, o których mówił Włodzimierz Prus. W uprawie pomidora kluczowe są żelazo i mangan, podawane w tych nawozach z formach schelatowanych, z podlewaniem lub fertygacją.
Podczas spotkania oceniano plantację bezpośrednio w trakcie wegetacji i prognozowano zalecenia na dalszą część sezonu, w zależności od możliwych warunków pogodowych. Ekspertem tegorocznych warsztatów był Marcin Niedobylski, firma AgroSpec, który wygłosił wykład poświęcony właściwemu doborowi substancji czynnych do zwalczania patogenów grzybowych i bakteryjnych w uprawie pomidora gruntowego, jak również odpowiadała na pytania uczestników warsztatów z zakresu diagnozowania niepokojących objawów na roślinach, które występują na plantacjach w łowickim regionie produkcji pomidorów przemysłowych.
Zchęcamy do obejrzenia pełnej galerri zdjęć ze spotkania> http://www.warzywaiowoce.pl/zdjecia_rolnicze/relacje/warsztaty-polowe-w-ramach-akademii-warzywniczej-basf-2019/
A. Skoczyńska