Materiał siewny wysokiej jakości gwarantuje dobre wschody roślin i wpływa na dalsze etapy uprawy. Jakość nasion opisywana jest wieloma cechami, takimi jak: żywotność (określana za pomocą oceny zdolności kiełkowania lub testów biochemicznych), czystość analityczna i genetyczna, wilgotność, wigor, dorodność i zdrowotność.
Szczególnie istotne dla przyszłych plonów jest porażenie nasion przez patogeniczne wirusy, bakterie i grzyby. Mikroorganizmy te mogą powodować zamieranie siewek, wywoływać groźne choroby roślin w polu i pod osłonami, jak również istotnie obniżać jakość przechowywanych warzyw. Patogeny mogą być również przenoszone z nasionami.
W przypadku nasion produkowanych do bezpośredniego spożycia problem stanowi także ich zasiedlenie przez grzyby produkujące substancje toksyczne dla ludzi i zwierząt (mikotoksyny). Niektóre z tych mikroorganizmów, nazywane grzybami przechowalniczymi (głównie grzyby z rodzajów Aspergillus i Penicillium) nie powodują chorób roślin, ale pogarszają zwykle wartość odżywczą, żywotność i wigor nasion. Straty przez nie powodowane sięgają corocznie 4% wszystkich przechowywanych nasion, a niekorzystne warunki środowiska, takie jak podwyższona temperatura i wilgotność powietrza, mogą je jeszcze powiększyć. (…) dr inż. Dorota Szopińska
Więcej w numerze 11/2016 WiOM, s. 32-34.