Sposób wytwarzania biowęgla można porównać do sposobu produkcji węgla drzewnego; właściwości obu materiałów też są zbliżone. Warunki niezbędne do wytworzenia biowęgla to wysoka temperatura (350-700oC) i ograniczony dostęp tlenu, substratem musi być materiał organiczny, np. biomasa rolnicza, rośliny energetyczne (wierzba, miskant), odpady drzewne (trociny, kora), odpady z przemysłu rolno-spożywczego. Warunki prowadzenia procesu umożliwiają wykorzystanie również takich surowców, jak osady ściekowe czy organiczna frakcja odpadów komunalnych. Substratami mogą być także nawozy naturalne (obornik, pomiot kurzy).
W wyniku pirolizy materiałów organicznych uzyskujemy produkty stałe, ciekłe i gazowe (wszystkie o wartości energetycznej), czyli odpowiednio biowęgiel, olej i gaz syntetyczny. Proporcje pomiędzy tymi produktami oraz ich właściwości zależą od warunków procesu (temperatury – jej wysokości, tempa przyrostu i czasu oddziaływania; ciśnienia) i parametrów substratów.
Właściwości biowęgla
Parametry charakteryzujące biowęgiel to:
- wielkość cząstek
- zawartość węgla organicznego oraz stabilność połączeń węgla
- zawartość substancji mineralnych
- zawartość wody
- wartośc pH ( najczęściej >7)
- porowatość i powierzchnia właściwa
- zdolność do retencji wody i właściwości sorpcyjne
Doglebowe stosowanie biowęgla
Biowęgiel wpływa na fizyczne, chemiczne i biologiczne właściwości gleb. Biowęgiel poprawia strukturę gleb (właściwości wodno-powietrzne). Wprowadzanie biowęgla wpływa też korzystnie na właściwości cieplne gleb.
Biowęgiel cechuje się bardzo dużymi zdolnościami sorpcyjnymi, zwiększa więc pojemność sorpcyjną gleb (zwiększa możliwości magazynowania składników pokarmowych, co poprawia wykorzystanie składników wprowadzanych z nawozami i ogranicza straty na drodze wymywania). Dzięki możliwości sorpcji substancji chemicznych, biowęgiel może być także wykorzystywany do poprawy właściwości gleb zanieczyszczonych. Co ważne, wpływ biowęgla na chemiczne właściwości gleb nie ogranicza się do poprawy ich zdolności sorpcyjnych. Biowęgiel jest także źródłem składników pokarmowych (makroelementów i mikroelementów).
Regulacja fizycznych i chemicznych właściwości gleb przekłada się na poprawę ich parametrów biologicznych (aktywności i bioróżnorodności organizmów). Rezultatem tak szerokiego wpływu biowegla na właściwości gleb może być zwiększenie ich produktywności. Korzystne skutki działania biowęgla są tym wyraźniejsze, im gorsze były właściwości gleb przed wprowadzeniem materiału.Warto jednak pamiętać o tym, że poza działaniem korzystnym, zastosowanie biowęgla może wiązać się z negatywnym oddziaływaniem na gleby. Może ono wynikać na przykład z obecności w biowęglu zanieczyszczeń organicznych (np.: WWA, dioksyny) i nieorganicznych (metale ciężkie).
Więcej przeczytasz na www.nawozy.eu