Zbiórka wystartowała w styczniu 2005 roku, początkowo zaangażowanych w nią było 300 punktów w całym kraju. Dokładnie 10 lat później miejsc, w których można oddać opakowania po zużytych środkach jest 5997. Składają się na to 3553 punkty odbioru w sklepach oraz 2444 punkty odbioru w gospodarstwach rolnych.
Co się dzieje z zebranymi opakowaniami? Są one poddawane procesowi odzyskiwania energii w spalarniach. Uzyskana energia jest wykorzystywana w różnych procesach technologicznych, w których zastępuje węgiel, ropę czy gaz. Używa się jej także do ogrzewania biur i mieszkań. Obecnie PSOR testuje możliwość recyklingu zużytych opakowań.
Z badań wynika, że 70% użytkowników prawidłowo zagospodarowuje zużyte opakowania. Nadal jednak 12% wyrzuca je razem ze śmieciami, 6% składuje w gospodarstwie, a 1% spala.
W raporcie przedstawiono również odpowiedzi na pytania zadane uczestnikom. Na pytanie: Co skłania do tego by opakowanie po środku ochrony roślin oddać sprzedawcy? 44% respondentów odpowiedziało: Dbałość o środowisko. 19% przyznało, że pozbywa się problemu z utylizacją, 16%, że spełnia wymogi prawa, a 14%, że dba o porządek w gospodarstwie. Informacje o tym co zrobić ze zużytymi opakowaniami rolnicy czerpią głównie od sprzedawcy (31%), ze szkoleń (29%) oraz z etykiet środków (19%).
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin od 12 lat prowadzi System Zbiórki Opakowań, który umożliwia bezpłatne pozbycie się opakowań po środkach ochrony roślin. W 2014 roku nastąpiła reorganizacja systemu. Od tego czasu w ramach akcji można również oddawać opakowania po nawozach, produktach biobójczych czy adiuwantach. W punktach odbioru przyjmowane są tylko czyste i opróżnione opakowania. Listę punktów, w których rolnik może zwrócić opakowanie po ŚOR można znaleźć na stronie www.systempsor.pl
mk
Żródło: systempsor.pl