Śmietka cebulanka (Delia antiqua) – jest popielatoszarą muchówką, długości około 7 mm. Jaja są białe, długości 1,2 mm. Walcowate, białawożółte i beznogie larwy dorastają do 10 mm. Poczwarki – bobówki są koloru ciemnobrunatnego, jajowatego kształtu, długości około 6 mm.
Występują dwa pokolenia śmietki. Osobniki dorosłe pierwszego pokolenia wylatują w maju. Larwy żerują na wschodach cebuli od maja do czerwca. Larwy drugiego pokolenia pojawiają się od końca lipca do początku września. Muchy drugiego pokolenia wylatują na przełomie czerwca i lipca, a ich lot trwa aż do końca sierpnia. Larwy tego pokolenia żerują od końca lipca do września.
Larwy pierwszego pokolenia uszkadzają rośliny w fazie 1–3 liści. Mogą je zniszczyć całkowicie – jedna larwa niszczy do 10 roślin w rzędzie. Uszkodzony szczypior więdnie, żółknie i zasycha. Rośliny pozbawione są korzeni i łatwo wyciągnąć je z ziemi. Tkanka gnije od dołu. Larwy drugiego pokolenia żerują w cebulach. Uszkodzona cebula nie nadaje się do przechowywania. Larwy tego pokolenia wyrządzają duże szkody w cebuli ozimej, która w tym czasie jest w fazie wschodów. Więcej w numerze 9/2015 WiOM, s. 46-47. dr inż. Maria Rogowska