Tego znaczącego odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Radboud w Holandii. Przeprowadzili oni badania, w których udowodnili, że bakteria żyjąca w jelicie śmietki kapuścianej rozkłada szkodliwe izotiocyjaniany znajdujące się w m.in. w kapuście.
Jak dotąd niewiadomą było, jak śmietki radzą sobie z toksynami produkowanymi przez rośliny kapustne. – W analizach genetycznych bakterii jelitowej znaleźliśmy gen kodujący enzym, który degradował izotiocyjaniany, toksyny pochodzące z kapusty, do nieszkodliwych związków. Wyizolowaliśmy ten enzym i dodaliśmy do probówek z iziotiocyjanianami, a one znikły... – wyjaśnia Cornelia Welte z Uniwersytetu w Radboud.
Wiadomo, że bakterie jelitowe odgrywają dużą rolę m.in. w przyswajaniu składników odżywczych czy w walce z patogenami, ale to dopiero drugi przypadek, gdy w ciele owada znaleziono organizm odpowiedzialny za detoksykację. Pierwszym była bakteria neutralizująca kofeinę w ciele chrząszcza Hypothenemus hampei. – Wierzymy, że nasze odkrycie pomoże obrać nowy kierunek badań dla pestycydów. Jeśli znajdziemy coś, co zablokuje enzym, to śmietka kapuściana być może nie będzie w stanie strawić toksyn kapusty – mówi naukowiec.
mk
Źródło: freshplaza.com