StoryEditor

Czosnek - choroby przenoszone z materiałem nasadzeniowym

16.09.2020., 00:00h

Ząbki czosnku, co do których mamy wątpliwości pod względem fitosanitarnym, nie mogą być traktowane jako materiał rozmnożeniowy. Długa żywotność sklerocjów sprawia, że uprawę warzyw cebulowych na polu zainfekowanym przez Sclerotium cepivorum można uznać za bezpieczną dopiero po 8–10 latach przerwy.

Choroby przenoszone wraz z materiałem nasadzeniowym są szczególnie niebezpieczne w przypadku warzyw, u których taki rodzaj rozmnażania dominuje w praktyce. W przypadku czosnku obecnie w naszym kraju nie ma zarejestrowanych zapraw do zabezpieczania ząbków przed chorobami powodującymi zgorzel siewek przed sadzeniem. Tegoroczna wilgotna i stosunkowo chłodna pogoda sprzyjała rozwojowi białej zgnilizny. Jak sobie z nią radzić w dobie ograniczonych możliwości ochrony chemicznej?

Przez ząbki i glebę

Oprócz czosnku roślinami żywicielskimi białej zgnilizny są cebula, por, siedmiolatka i szczypiorek. Patogen rozprzestrzenia się w wyniku wegetatywnego rozmnażania porażonych wysadków cebuli i ząbków czosnku, dlatego też jest jedną z głównych chorób w mikrorejonach, gdzie od wielu lat uprawia się warzywa cebulowe. Źródłem porażenia jest również zakażona gleba, w której sklerocja mogą przeżyć nawet do 10 lat. Na jej powierzchni można zauważyć w sprzyjających warunkach strzępki grzybni.

Grzyb Sclerotium cepivorum, wywołujący tę chorobę, najszybciej rozwija się w temperaturze 17–21 st. C, ale wznawia rozwój już przy ok. 5 st. C. Dlatego czosnek podatny na infekcję może być porażony już jesienią – w okresie sadzenia.

Formą przetrwalnikową Sclerotium cepivorum są kuliste, czarne sklerocja o średnicy 0,3–0,5 mm. Ich występowanie jest cechą charakterystyczną, pozwalającą odróżnić tę chorobę od zgnilizny powodowanej przez grzyby z rodzaju Fusarium.
fot. Piotr Bucki

22. listopad 2024 14:58