Od 14 grudnia 2019 roku, obowiązkiem wszystkich państw członkowskich będzie m.in. przygotowanie planów awaryjnych, dla tzw. agrofagów priorytetowych – gatunków szkodników, które potencjalnie mogą zostać zawleczone i zadomowić się na terytorium danego państwa. Wymagane jest również prowadzenie przez służby ochrony roślin, we współpracy z innymi urzędami i organizacjami, ćwiczeń symulacyjnych i planów działań na rzecz zwalczania tych organizmów szkodliwych dla roślin. Bardzo cenne są doświadczenia niektórych krajów, które już przeprowadziły takie ćwiczenia.
Intensywnych przygotowań od krajowych służb ochrony roślin będzie wymagać także wyznaczenie urzędowych laboratoriów zdrowia roślin i przygotowanie ich do realizacji zadań wg nowych regulacji, poprzez uzyskanie niezbędnych kompetencji, w tym akredytacji całego zakresu badawczego.
W spotkaniu, zorganizowanym przez Komisję Europejską i Prezydencję estońską, uczestniczyli główny inspektor Andrzej Chodkowski i dyrektor Centralnego Laboratorium Mirosława Konicka.
am
Źródło: www.piorin,gov.pl