StoryEditor

Jak ochronić czereśnie przed pękaniem?

12.06.2018., 11:30h

Ze względu na wyjątkowo ciepłą wiosnę, zbiory czereśni rozpoczęły się dużo wcześniej niż w ubiegłych latach. Jednak wysokie temperatury i następujące po nich deszcze sprawiają, że wzrasta ryzyko pękania owoców, które pogarszają ich jakość. Czy jest sposób, by uniknąć spękań, poprawić kondycję czereśni i uzyskać większy zbiór?

Aby zapewnić wysoką jakość owoców czereśni, należy przede wszystkim wybierać odmiany cechujące się odpornością na pękanie. Drugi krok to kontrola wilgotności gleby i wilgotności panującej w sadzie. Najlepsze efekty osiąga się dzięki stawianiu osłon przeciwdeszczowych. Kolejnym sposobem zredukowania odsetka spękanych owoców są dodatkowe zabiegi w formie oprysków. Optymalne efekty zapewni preparat, który połączy dwa mechanizmy ochronne – w środku owocu, na skutek wzmocnienia ścian komórkowych, oraz na zewnątrz, poprzez zapobieganie przenikaniu wody z opadu do owoców.

 

Odpowiedzią na potrzeby plantatorów czereśni jest Lecitec firmy Amagro – pierwszy w Polsce preparat zawierający lecytynę. Lecytyna to fosfolipid,  który występuje w komórkach roślinnych i zwierzęcych jako budulec ściany komórkowej. Substancja ta ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmacji, a także w sadownictwie i warzywnictwie – ze względu na wzmacnianie mechanizmów obronnych tkanek oraz właściwości blokujące zdolność grzybów do wniknięcia w ściany komórek roślin. Pozwala to na zwalczanie chorób grzybowych, takich jak mączniak prawdziwy, kędzierzawość liści brzoskwini, alternarioza oraz zaraza ziemniaka. Lecitec to produkt naturalny, uzyskany z mieszaniny zoptymalizowanych roślinnych fosfoglicerydów, stanowiących jeden ze składników kutykuli oraz błony komórkowej. Preparat zawiera także inne ekstrakty pochodzenia roślinnego. Substancje te są bezpieczne dla środowiska naturalnego i ludzi, a po zabiegu nie występują pozostałości.

 

Lecitec jest produktem do wszechstronnego stosowania. Zaczynamy już po zawiązaniu owoców, w celu ograniczenia poparzeń słonecznych. To ciekawy preparat, ponieważ jest używany wraz ze wzrostem czereśni – wyjaśnia Krzysztof Komisarczuk z firmy Amagro. – Gdy owoc wchodzi w fazę wybarwiania, Lecitec wspomaga ten proces. Istotne, że nie powoduje zatrzymania wzrostu, za to chroni przed pękaniem. Lecytyna jest taką warstewką tuż pod skórką owocu. Lecitec dostarcza tę substancję – a dzięki temu skórka jest bardziej elastyczna i lepiej pracuje. W przypadku mikropęknięć Lecitec „zalewa” je i nie ma na owocach uszkodzeń.

 

Aplikacja preparatu lecytynowego wzmacnia i uelastycznia ściany komórkowe roślin i owoców, nadaje im sprężystość oraz zapobiega zaburzeniom fizjopatycznym, np. uszkodzeniom skórki. Przeprowadzenie zabiegu przyczynia się do redukcji pęknięć i uszkodzeń spowodowanych warunkami atmosferycznymi, np. nadmiernymi opadami deszczu. Ponadto, stabilizując warstwę ochronną, preparat zamyka drogę wejścia i utrudnia rozwój chorobotwórczych patogenów (np. mączniak, kędzierzawość, alternarioza). Kolejną istotną właściwością jest przyspieszenie i wyrównanie zbiorów. Lecitec pozwala na uzyskanie owoców wysokiej jakości, charakteryzujących się doskonałym wybarwieniem i jędrnością. Stanowi także naturalny przeciwutleniacz, który poprawia właściwości przechowalnicze i wydłuża okres przydatności zebranych owoców do sprzedaży.

 

Preparat Lecitec stosuje się w stężeniu 0,3-0,5%, tj. 0,3-0,5 l na 100 l wody. Zalecane są 2-3 zabiegi w sezonie. – Radzimy zastosować Lecitec w stężeniu 0,3-0,5% przed spodziewanym deszczem – mówi Waldemar Łuczak z firmy Amagro. – Zabieg nie działa interwencyjnie, powinien być więc wykonany przed deszczem, a później, w zależności od przebiegu pogody, co 7-10 dni aż do zbioru. Jeżeli po pierwszym deszczu czereśnie jeszcze nie popękały, można również zastosować produkt przed kolejnymi opadami. Ściana komórkowa owoców się wzmocni, wilgoć nie wchłonie się do owocu, a co za tym idzie – czereśnie nie popękają.

 

Lecitec można mieszać z większością środków stosowanych w sadownictwie, jednak zaleca się przeprowadzenie próby, aby otrzymać jednorodną ciecz roboczą i uniknąć wytrącania się składników roztworu.

 

am

Źródło: Informacje prasowe firmy Amagro

 

21. listopad 2024 21:12