Mączlik warzywny (Aleyrodes proletella) od dawna jest obecny w Polsce. Dotychczas zasiedlał dziko rosnące rośliny, głównie glistnika jaskółcze ziele. Sprzyjające warunki do rozwoju spowodowały, że od kilku lat coraz częściej mówi się o nim w kontekście zagrożenia upraw roślin kapustnych. Pojawia się w szczególności na brokułach, kalafiorach i brukselce, ale także kapuście, jarmużu, brukwi, kalarepie i rzepie.
Zimują postacie dorosłe na glistniku jaskółcze ziele, choć pojawiają się również doniesienia o zimowaniu na rzepaku. Po nadejściu wiosny, na żywicielu zimowym rozwija się pierwsze pokolenie. Następnie szkodnik przelatuje na warzywa kapustne, gdzie może rozwinąć do pięciu kolejnych pokoleń.
Szkody wyrządzają wszystkie stadia rozwojowe: larwy, nimfy i postacie dorosłe. Wysysają one soki z liści, przez co doprowadzają do głodzenia rośliny. Dodatkowo wydzielają rosę miodową, na której rozwijają się kolejne patogeny – grzyby sadzakowe.
Zwalczanie chemiczne mączlika warzywnego w kapustnych należy prowadzić przy pomocy środka Movento 100 SC w dawce 0,75 l/ha + zwilżacz. Insektycyd należy zastosować w momencie pojawienia się pierwszych mączlików i powtórzyć w razie potrzeby po 14 dniach.
mk