Produkcja papryki pod osłonami w Polsce cały się rozwija. Rośnie powierzchnia upraw, a nowe rozwiązania techniczne pozwalają na zwiększanie wydajności uprawy. Jednocześnie wrasta świadomość konsumentów – na półkach szukają polskiej papryki. Zwiększa się również świadomość dotycząca pozostałości środków ochrony roślin, na skutek czego sieci handlowe wymuszają na producentach ograniczanie ochrony chemicznej.
Tablice lepowe i atraktant
Ochronę dobrze jest rozpocząć już na etapie produkcji rozsady. Kilka centymetrów nad roślinami należy rozwiesić tablice lepowe w kolorze żółtym oraz niebieskim – 1–2 tablice na 200 m2. Przynajmniej raz w tygodniu trzeba je lustrować na obecność wciornastków. Tablice są podzielone na małe sektory, w których można zliczać liczbę odłowionych szkodników i co kilka dni kontrolować tempo rozwoju populacji. Na tym etapie produkcji szkodniki nigdy nie wyrządzają większych szkód, natomiast daje to pogląd na temat presji i pozwala planować zabiegi odpowiednio wcześnie. Przy dużym zagrożeniu wciornastkami, zalecane jest zastosowanie do tablic lepowych atraktantu wabiącego wciornastki – Lurem-TR. Zwiększa on skuteczność wyłapywania wciornastków oraz pozwala na ich wcześniejsze wykrycie w uprawie.
Roztocz chroni rozsadę
Jeśli presja wciornastków w roku poprzednim była bardzo duża lub już na wczesnym etapie produkcji rozsady pojawia się znaczna liczba wciornastków, najlepszym rozwiązaniem jest drapieżny roztocz Macrocheles robustulus (Macro-Mite). Organizm ten zasiedla luźne, wilgotne podłoża i żywi się larwami i poczwarkami wciornastków. Rozsypujemy go w dawce około 250 szt./m2, z dala od łodyg roślin. Żeruje również na larwach ziemiórek, które w niektórych gospodarstwach mogą być problemem. Ziemiórki podgryzają system korzeniowy i szyjkę korzeniową roślin, przyczyniając się też do infekcji chorobami grzybowymi wywoływanymi przez Verticilium sp. czy Fusarium sp. Raz zaintrodukowany roztocz M. robustulus, przy utrzymywaniu wilgotności i niestosowaniu insektycydów neonikotynoidowych oraz pyretroidów, powinien ograniczać rozwój wciornastków w rozsadzie przez cały okres jej produkcji. (...)
Tomasz Domański
Cały artykuł dotyczący ochrony papryki przeczytasz w najnowszym numerze WiOM.