Termin siewu cebuli ozimej powinien być tak dobrany, aby młode siewki cebuli przed nadejściem zimowych mrozów wytworzyły 3–4 liście i osiągnęły grubość 5–8 mm. Zbyt wczesny siew nasion może powodować, że większe siewki przejdą zimą jarowizację i wiosną zamiast tworzyć zgrubienia, wybiją w pędy kwiatostanowe. Natomiast opóźnianie siewu może spowodować, że siewki przed nadejściem zimowych mrozów będą zbyt małe i wymarzną. Na podstawie wyników doświadczeń prowadzonych w IO w Skierniewicach stwierdzono, że w Polsce centralnej optymalny termin siewu cebuli ozimej przypada na drugą dekadę sierpnia. Na krajowych uprawach warzyw cebulowych opisano występowanie blisko 60 gatunków fitofagów, z czego kilka występuje corocznie w ilościach wymagających prowadzenia obligatoryjnego zwalczania.
Do zwalczania wciornastków zarejestrowane są m.in:
z grupy pyretroidów np. Bulldock 025 EC, Cyperkill Max 500 EC, Decis Mega 015 EW; z grupy neonikotynoidów np. Acetamipryd 20 SP, Kobe 20 SP, Mospilan 20 SP; z grupy makrocyklicznych laktonów SpinTor 240 SC. Uzupełnieniem grupy środków chemicznych są środki o działaniu mechanicznym: Emulpar 940 EC i Siltac EC.
Ograniczeniu liczebności wciornastków sprzyja też późniejszy termin siewu cebuli ozimej – pod koniec sierpnia. Takie opóźnianie siewu podnosi ryzyko wymarznięcia zbyt małych roślin w okresie zimowym.
Preparaty do ochrony przed śmietką są również skuteczne w zwalczaniu innej szkodliwej muchówki – udnicy cebulówki, która pojawia się tuż po nalocie śmietki i której larwy żerują w uszkodzonych przez śmietkę cebulach.
Rolnice. Polifagiczne szkodniki z rzędu motyli, bardzo licznie występujące w ostatnich latach. Stadium szkodliwym są szarobrunatne gąsienice, do 5 cm długości. Dotknięte zwijają się w kłębek. Żerują w glebie, uszkadzając korzenie roślin. Nocą wychodzą na powierzchnię gleby, gdzie uszkadzają nadziemne części. Żerowanie rolnic powoduje wypadanie roślin i powstawanie tzw. „łysin”.
dr Robert Wrzodak Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
StoryEditor