StoryEditor

Ochrona szparagów przed szkodnikami

29.07.2020., 00:00h

Aż do zakończenia zbiorów nie stosuje się zabiegów ochrony. Jakie gatunki szkodników najczęściej występują na plantacjach? 

Zabiegi fitosanitarne przeciwko szkodnikom odgrywają istotną rolę w technologii uprawy szparagów. Dotyczą one nie tylko interwencyjnego zwalczania szkodników, ale także wykonywania prac agrotechnicznych przez cały sezon wegetacyjny.

Do podstawowych prac należy zespół mechanicznej obróbki gleby (orka, formowanie wałów), zabiegi międzyrzędowe (kultywatorowanie, odchwaszczanie, usuwanie samosiewów), czynności pozbiorcze (likwidacja wałów, usuwanie porażonych pędów ze szkodnikami lub opanowanych przez choroby). 

Czynności te istotnie zmniejszają liczebność wielu gatunków szkodników. W resztkach pożniwnych znajdują się m.in. larwy i poczwarki trzepa szparagówki, larwy i bobówki śmietek, larwy i chrząszcze poskrzypek, zmieniki, mszyce, a jesienią także ich jaja oraz inne owady. 

Na plonujących plantacjach aż do zakończenia zbiorów nie stosuje się środków ochrony roślin. Są one dopuszczone tylko przed lub w trakcie zakładania plantacji (sadzenia i rozrostu karp) i po zakończeniu zbiorów. 
21. listopad 2024 18:26