Latem i jesienią następuje krzewienie się oraz zawiązywanie nowych pąków kwiatowych na kolejny sezon. W związku z tym producent powinien kontrolować rozwój chwastów w lipcu i sierpniu aby nie zakłócały tych ważnych procesów.
Po zbiorze owoców, kiedy na plantacjach chwasty występują z reguły w bardzo zaawansowanej fazie rozwojowej, w pierwszej kolejności należy usunąć je mechanicznie, gdyż w programie ochrony roślin sadowniczych nie ma zarejestrowanych herbicydów do zwalczania starszych chwastów.
Mechaniczne zwalczanie chwastów wykonuje się najczęściej do połowy sierpnia. Jest prowadzone w międzyrzędziach plantacji, przy użyciu specjalistycznych pielników aktywnych – różnego rodzaju spulchniaczy rotacyjnych i glebogryzarek oraz pielników biernych. W rzędzie truskawek przeprowadza się odchwaszczanie ręczne lub można zastosować pielniki szczotkowe lub palcowe, w tym tzw. gwiazdki palcowe, sporządzone z twardego odpornego na ścieranie i uszkodzenia tworzywa. Na rynku dostępne są też agregaty uprawowe, przystosowane do upraw rzędowych, składające się z gwiazdek palcowych, gęsiostópek i wałków strunowych.
Gleba powinna być uprawiana jak najpłycej, przede wszystkim w pobliżu roślin uprawnych, by ograniczyć niszczenie ich korzeni... Więcej w numerze 7/2015 WiOM, s. 50-52. Barbara Błaszczyńska